Intel Arizona fabrikası için temel atıyor

0

Intel Arizona

Intel Arizona fabrikası için temel atma çalışmalarını başlattı. Intel, çip üretimine hızlı bir giriş yapıyor.

Intel Arizona fabrikası için çalışmaya başladı

Intel Corp, dünyanın en büyük bir çip üreticisi olma yolundaki geri dönüş planının bir parçası olarak Arizona’daki iki yeni fabrikanın temelini attı.

Fab 52 ve Fab 62 olarak adlandırılan 20 milyar dolarlık tesis, Chandler, Arizona’daki kampüsündeki toplam Intel fabrikası sayısını altıya çıkaracak. Intel’in en gelişmiş çip üretme teknolojisine ev sahipliği yapacaklar ve Santa Clara, California merkezli şirketin, rakip Taiwan Semiconductor Manufacturing Co Ltd’nin gerisinde kaldıktan sonra 2025 yılına kadar en küçük ve en hızlı çipleri yapma konusundaki liderliğini yeniden kazanma çabasında merkezi bir rol oynayacaklar.

Yeni Arizona fabrikaları aynı zamanda Intel’in dışarıdan müşteriler için ayrılmış alana sahip sıfırdan inşa ettiği ilk tesisler olacak. Intel uzun süredir kendi çiplerini üretiyor, ancak geri dönüş planı Qualcomm ve Amazon’un bulut birimi gibi yabancılar için iş üstlenmenin yanı sıra ABD ordusuyla üretim ilişkisini derinleştirmeyi gerektiriyor

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>