Intel başarısızlığını itiraf etti

1

İşlemci devi Intel, mobil alana yatırım yapmakta çok geciktiği için uzun süre eleştirilerin hedefi olmuştu. Firma, piyasadaki hakim konumuna güvenerek olsa gerek, bu alanda da istediği zaman lider olabileceğini düşünerek yavaş adım atmasının sonuçlarını ise şimdi görüyor.

Firma, bir türlü başarılı olamadığı mobil piyasada istediğini bulamadığı gibi bir de yükselen mobil trendler nedeniyle kan kaybeden PC sektöründen de büyük bir darbe yedi ve düşen gelirleri nedeniyle bu yıl 12 bin kişiyi işten çıkarma kararı aldı.

Ancak 12 bin kişinin işine son vermek de firmanın sorununu çözmüyor. Firma artık resmi olarak, mobil pazardan beklentisi kalmadığını kabullenmek zorunda kaldı ve yakında piyasaya çıkması beklenen Atom işlemcisi Braxton’ı iptal ettiğini açıkladı. Braxton, Intel’in akıllı telefonlar ve tabletler için tasarladığı bir işlemciydi.

Intel’in geleceği tehlikede mi?

Işlemci devi, girmekte geciktiği mobil piyasada yerini sağlamlaştırmak için milyarlarca dolar yatırım yapmıştı ve şimdi bu işlemcinin iptali ile tüm bu yatırımların “çöpe” gittiği de anlaşılmış oldu. Dev işlemci üreticisi firma eğer mobil piyasa için yeni bir strateji geliştiremeyecek olursa, önümüzdeki dönemde sadece kurumsal alana ve sınırlı sayıda masa üstü/laptop sisteme işlemci sağlayan küçük bir işlemci üreticisi olarak hayatına devam etmek zorunda kalabilir. Ayrıca, Intel’in rakipleri mobil alandaki başarılarıyla kazandığı güç sayesinde, PC ve laptop alanına da adım atarak Intel’in işini daha da zorlaştırabilir.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>