Intel çip fabrikası için sübvansiyon istiyor

0

Intel çip fabrikası

Intel çip fabrikası inşa etmek için sübvansiyon talebinde bulundu. Avrupa’dan 8 milyar Euro istendi.

Intel çip fabrikası inşa edebilecek mi?

Intel, Avrupa’da bir yarı iletken fabrikası inşa etmek için 8 milyar Euro kamu sübvansiyonu istedi. Yaptığı açıklamada Intel, bölgenin tedarik kıtlığı nedeniyle ithalata olan bağımlılığını azaltmaya çalıştığını belirtti.

Intel, fason üretimde Asyalı rakipleri alt etmek için milyarlarca dolarlık bir girişimde bulunurken, Pat Gelsinger ilk kez ne kadar devlet yardımı isteyeceği konusunda bir açıklama yaptı. Gelsinger hem ABD hem Avrupa hükümetlerine çağrıda bulunurken, Asya’dakine kıyasla daha rekabetçi olmak istediklerini söyledi.

Göreve geldikten sonra ilk Avrupa seyahatine çıkan Gelsinger, Brüksel’de Avrupa Komisyonu Üyesi Thierry Breton ile bir araya geldi. Bu seyahat, Intel’in ABD’deki yonga üretimine 20 milyar dolarlık yatırım yapma planını başlatılmasının ardından geldi.

Ayrıca Gelsinger İsrail’e giderek, yeni bir çip geliştirme kampüsüne 200 milyon dolarlık bir yatırım yaptığını ve bin personel istihdam ettiğini açıklayacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>