Intel de otonom sürüş topuna girdi

0

Sürücüsüz otomobiller geleceğin en önemli teknolojik ürünleri arasında yer alacak ve bunun farkında olan teknoloji şirketleri, avuçlarını ovuşturarak bu pazarda kendilerine yer kapmaya çalışıyorlar. Şimdi Intel de sürücüsüz otomobil teknolojileri geliştiren şirketler arasına girdi.

Geçtiğimiz ay gelişmiş sürüş yardımı teknolojileri üreten Yogitech isimli firmayı satın aldığını duyuran Intel şimdi de bilgisayar görüntüleme sistemleri geliştiren bir start-up’ı satın aldığını duyurdu. Bu yeni şirketin optik ürünleri, sürücüsüz otomobillerin çevreyi daha iyi görüp analiz etmesi için kullanılacak. Satın almanın fiyatı ise açıklanmadı.

2005 yılında San Francisco’da kurulan Itseez isimli şirket bilgisayarlı kamera sistemleri ve yazılımları geliştiriyor. Şirketin ürünleri arasında “gelişmiş sürüş yardımı sistemleri” gibi teknolojiler de yer alıyor. Otomobil üreticileri bu ürünleri halihazırda kendi otomobillerinde, otomatik acil durum freni, yayalara çarpmayı önleme sistemlerin içinde kullanıyorlar. Yani şimdiden müşteri potansiyeli çok yüksek olan ürünlere sahip olan Itseez, Intel ile birlikte otonom sürüş için gerekli olan yüksek çözünürlüklü ve geniş alan kapsamlı görüntü sistemlerini geliştirip otomobillere entegre etmenin üzerinde çalışacak.

Intel aslında şimdiden akıllı otomobiller için gerekli işlemcileri ve devreleri üretiyor ancak Itseez ve Yogitech gibi satın almalarla piyasadaki elini güçlendiriyor ve ayrıca IoT pazarına yönelik çözümleri de paralel olarak geliştiriyor. Çevresini analiz edebilen gelişmiş bir kamera sisteminin akıllı evlerde kurulacak dijital sistemler ve IoT ürünleri için de önemli bir teknoloji olacağına dair şüphe yok.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>