Intel dördüncü çeyrek raporu yayınladı

0

Intel dördüncü çeyrek

Intel dördüncü çeyrek istatistiklerini paylaştı. Zor bir dönemde geçen Intel, bu kez beklentilerin üstüne çıkmayı başardı.

Intel dördüncü çeyrek istatistikleri

Pandemi döneminde elektronik cihaz sektöründe yaşanan hareketlenme, donanım sektörüne de olumlu yansıdı. Intel, AMD NVIDIA gibi dev üreticiler, 2020 yılı son çeyreğinde başarılı bir tablo çizdiler.

2020 yılı dördüncü çeyrek istatistiklerini paylaşan Intel, bu dönemde 20 milyar dolar gelir ile kendi beklentilerini de aşmayı başardı. Aslında 17.5 milyar dolarlık gelir beklentisi bulunan Intel, kullanıcıların dizüstü bilgisayarlar ve tabletlere yoğun ilgi göstermesiyle büyük bir artış yaşadı. Bununla birlikte masaüstü cihaz kullanan şirketlerin de mobil cihaz ihtiyacının artmış olması, bu satışlarda kilit rol oynadı. Intel’in bu çeyrekteki toplam faaliyet kârı ise 5.9 milyar oldu.

Intel’in PC sektörüne yönelik işlemci satışlarında yüzde 33, dizüstü bilgisayar işlemcilerinde ise yüzde 30 artış yaşandı. Ayrıca fiyatlarda yaşanan ortalama yüzde 15’lik düşüş de Intel’in elini güçlendirdi.

Intel’in 2020 yılı toplam geliri 78 milyar dolar olurken, PC bölümü 40 milyar dolar en yüksek gelir elde eden bölüm oldu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>