Intel dünyanın en büyük çip fabrikasını kuracak

0

Intel dünyanın en büyük çip fabrikası

Ohio’daki fabrika ile Intel dünyanın en büyük çip fabrikasını kuracak. 20 milyar dolarlık yatırım ile eşsiz bir fabrika kurulacak.

Intel dünyanın en büyük çip fabrikası için çalışıyor

Intel Ohio’da potansiyel olarak dünyanın en büyük çip üretim kompleksini inşa etmek için yatırım yapacağını söyledi.

Bu hareket, İcra Kurulu Başkanı Pat Gelsinger’in Intel’in çip yapımındaki hakimiyetini geri kazanma ve Amerika’nın piyasada sıkı bir kontrolü olan Asya üretim merkezlerine olan bağımlılığını azaltma stratejisinin bir parçası olarak nitelendiriliyor.

Gelsinger, New Albany’de bin dönümlük bir alana yapılacak ilk 20 milyar dolarlık yatırım 3 bin yeni iş fırsatı yaratacağını söyledi. Bu toplam sekiz üretim tesisiyle 100 milyar dolara yükselebilir ve Ohio’daki rekor yatırım olabilir. Gelsinger yatırımın, silikonun kalbi olarak adlandırılan, “gezegendeki en büyük yarı iletken üretim yeri” haline gelebileceğini söyledi.

Ancak Intel’in yeni fabrika planları mevcut arz sıkıntısını hafifletmeyecek çünkü bu tür komplekslerin inşa edilmesi yıllar alıyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>