Intel ekran kartı sektörünü hedef alıyor

0

Intel ekran kartı

Intel ekran kartı sektöründeki rekabette ayakta kalabilmek için yeni modellerini tanıtmaya hazırlanıyor. Bu modeller 7 nm’lik girişe sahip olacak.

Intel ekran kartı modelleri netleşiyor

AMD ve Nvidia’nın elinde olan ekran sektöründeki rekabet gün geçtikçe büyüyor. Intel de bu alanda yenilikçi çalışmalara imza atarak, ekran kartı sektörünün en büyüğü olmayı hedefliyor.

Bu amaçla Intel Xe serisi ekran kartları için çalışan Intel, bu seriye İtalya’daki bir köprü olan PonteVecchio ismini verecek. CPU ve GPU arasında hızlı bir geçiş sağlayacak olan bu seri, HBM  bellek kullanacak. Ekran kartının bu sayede FP işlem kapasitesine de ulaşabileceği belirtiliyor.

Ayrıca bu ekran kartlarının 14 nm yerine 7 nm’lik girişe sahip olacak olması, hem ısınma hem de enerji verimliliği gibi konularda ekstra avantaj sağlayacak.

Intel Xe serisinin resmi tanıtım tarihi ve fiyat bilgileri ise halen belirsizliğini koruyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>