Intel ile Google bağları koparmak üzere!

1

intel

Google’ın, milyarlarca kullanıcısına hizmet vermek için çalıştırdığı veri merkezleri çok büyük operasyonlar gerektiriyor. Bu veri merkezlerindeki sayısız sunucu ise bugüne kadar Intel’in sunucu sınıfı işlemcileri ile çalışıyordu. Ancak Google artık iş ortağını değiştirmek üzere.

Google’dan sızan bilgilere göre şirket artık sunucularını çalıştırmak için Qualcomm işlemcilerini kullanmayı düşünüyor. Google’ın sunucularının %99’unun Intel işlemcileri ile çalıştığını düşünecek olursak, bu çok önemli bir değişiklik olacak. Yine Google’dan sızan bilgilere göre, Google’ın bu açıklamayı kısa süre sonra yapması bekleniyor. Elbette bu açıklama Intel hisselerinde önemli bir düşüşe yol açabilir ve Qualcomm hisselerinde de ani bir yükselişe neden olabilir (Bu bilginin yatırım tavsiyesi olmadığının altını çizeyim.)

Peki Google ile Intel arasındaki işbirliğinin boyutları nedir?

IDC’nin raporlarına göre, Google Intel’den her çeyrekte 300 bin işlemci satın alıyor. Yani yılda 1,2 milyon sunucu işlemcisi… Intel şimdi Google’ı kaybettiğinde sunucu işlemcisi satışlarında 1,2 milyon adet düzeyinde düşüş yaşanacak. Elbette Google’ı kaybetmek Intel’i yıkmayacaktır, Intel’in halihazırda çok büyük bir müşteri portföyü bulunuyor. Ancak bu kayıbın Intel için hem prestij hem de maddi kayıp anlamına geleceği açık. Intel aynı zamanda, PC pazarındaki en büyük işlemci sağlayacısı. Ancak gelirlerinin yarısını da işlemci pazarından elde ediyor ve bu pazardaki kayıpları şirketin bilançosuna önemli zararlar verebilir.

Qualcomm ise aslında PC için değil, Apple dışındaki telefon ve tabletlerde kullanılan işlemcileri üretiyor. PC satışları hızla düşerken telefon satışlarının yıllık 1.8 milyar adede yükselmesi, Qualcomm’un Intel karşısında büyük bir avantaj kazanmasına neden oldu.

Google ise hazırladığı yeni yazılımla, sunucularının Intel işlemcilerinden Qualcomm işlemcilerine dönüşünü hızla tamamlayacak.

Şimdi bakalım Google bu açıklamayı ne zaman yapacak?

 

Hakkı Alkan

TechInside.com'un kurucusu olarak ekipte yer alan Hakkı Alkan, girişimcilik, dijital dönüşüm ve strateji konularında içerikler üretiyor. Kurucusu ve yöneticisi olduğu diğer şirketler; ShiftDelete, Sosyopat, Pembe Teknoloji.

Yorumlar

  1. Dogru karar.Intel performanstan cok daha uzun pile odaklandi.Intel 5200u islemcili gt 840m mobil ekran kartili Hp notebook sahibiyim.Gecenlerde 2013 ün NFS Most Wanted i ni oynamak istedim.Grafik karti kaldrimasina ragmen islemcinin dandik olmasi sonucu cok fazla takilma vardi.Intel bunu hakediyor.Asil problem AMD de ama piyasada yanliz kalinca böyle sacmalaniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>