Intel’in işlemci satışları artıyor

0

Intel’in üçüncü çeyrek mali raporlarında ortaya çıkan rakamlar, şirketin işlemci satışlarının yeniden arttığını gösteriyor. Peki bu nasıl oldu?

İşlemci devi bir süredir PC pazarındaki düşüşten etkilenmemek için otonom sürüş, yapay zeka, IoT gibi alanlara güçlü yatırım yapıyordu. Bu yatırımlar, Intel’in PC satışlarının düştüğü bir dünyada hayatta kalmasını sağlayacaktı. Ancak son çeyrek raporları, PC’ler dışındaki cihazların da işlemciye ihtiyaç duyduğunu yeniden hatırlattı.

Pazarını genişletti

İşlemci devinin mali raporlarına göre, IoT cihazları, programlanabilir elektronik cihazlar, veri merkezleri ve hafıza modüllerindeki yükselen talebin, işlemci talebini de arttırdığı gözleniyor.

Buna göre işlemci devinin son çeyrek için hisse başına 80 cents ile toplam 15.73 milyar dolar gelir beklentisi varken gerçekleşen rakam, hisse başına 1.01 dolar ile toplamda 16.1 milyar dolar oldu. Beklentileri aşan bu yüksek gelir de şirketin hisselerine olumlu yansıdı.

Bu rakamlar ayrıca şirketin PC odaklı iş modelinden veri odaklı iş modeline geçişinin doğru bir karar olduğunu da gösteriyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>