Intel, kara para aklayan danışman geliştirdi

0

2015 yılında Saffron’u satın alarak yapay zekadan yararlanan Intel, kara para aklama (AML) danışmanını başlattı. Safran’ın ilişkisel yapay zekalı belleği, insan beyninin öğrenme biçimini taklit ediyor ve farklı veri depolarından alınan bilgileri birbiriyle ilişkilendiriyor.

İlişkilendirilmiş belleği kullanan AML Danışmanı, yapılandırılmış ve yapılandırılmamış verileri kurumsal sistemler, e-posta, web ve diğer veri kaynaklarından birleştirerek finansal suçları tespit edebiliyor. Bu verilerden örnekler çıkarabilir ve bağlantıların nasıl tanımlandığını şeffaf bir şekilde açıklayabilir.

Intel’de Saffron Yapay Zeka Grubu Başkan Yardımcısı ve Gayle Sheppard, yaptığı açıklamada, “Bankalar ve sigortacılar tarafından toplanan verilerin miktarının iki yılda iki katına çıkarak büyük çapta büyüyor” dedi. Veri miktarı arttıkça, geleneksel sorgulama yöntemleri ile verilerin sorgulanamadığı anlamına geliyor.

AML Danışmanı kalıpları şeffaf bir şekilde gösteriyor. AML Danışmanı, tavsiyeler arkasındaki mantığı açıklayarak, kuruluşların finansal hizmetlerde düzenleyici standartlara uymasına yardımcı oluyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>