Intel koronavirüs salgınına rağmen büyüdü

0

Intel koronavirüs

Koronavirüs, birçok teknoloji şirketi için ilk çeyreğin kötü geçmesine neden oldu. Ancak Intel koronavirüs salgınına rağmen ilk çeyrekte büyüme gösterdi.

Intel koronavirüs salgınında

Koronavirüs nedeniyle üretim ve hizmet sektöründe küresel ölçekte aksamalar yaşandı. birçok teknoloji devi, bu aksamalardan olumsuz etkilendi.

Ancak Intel, üretim hatlarında yaşanan bu aksamalardan en az ölçüde etkilenmiş gibi görünüyor. İlk çeyrek sonuçlarını açıklayan Intel, bu dönemde 18.7 milyar dolar gelir elde etmeye başladı. Böylelikle Intel’in geliri yıllık bazda yüzde 23 oranında artış gösterdi. Özellikle dizüstü bilgisayarlara talebin artması sayesinde, Intel ilk çeyrekte olumlu bir tablo çizdi.

Intel’in istemci grubundan elde ettiği gelir 9.78 milyar dolar oldu. En fazla katkının sağlandığı istemci grubunda yüzde 13.8’lik bir büyüme yaşandı. En fazla büyüme ise yüzde 42 ile veri merkezi grubunda gerçekleşti. Intel’in veri merkezi grubundan elde ettiği gelir 6.99 milyar dolara ulaştı.

İlk çeyrekte şirket ve analistlerin hedeflerine ulaşan Intel’in, 6 aylık periyotta ise geri planda kalabileceği belirtiliyor. Bu dönemde Intel hisselerinde yüzde 6 oranında düşüş yaşanması bekleniyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>