Techinside Google News
Techinside Google News

Intel kan kaybediyor

Intel finansal açıdan erimeye devam ediyor. Intel gelirlerinde son dönemlerin en zor zamanlarını yaşadığını bildirdi.
- Advertisement -

Intel finansal açıdan erimeye devam ediyor. Intel gelirlerinde son dönemlerin en zor zamanlarını yaşadığını bildirdi. 2023 yılına ilişkin ilk çeyrek neticelerini bildiren en büyük çip üreticisi, hisse başına kazançta senelik yüzde 133 şeklinde bir düşüş yaşadığını belirtti. Intel geliri ise geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 36 küçülerek 11,7 milyar dolara düştü.

Intel geliri yüzde 36 azaldı, hisseler çakıldı

Donanım devi tarafından yatırımcılara gönderilen yeni rapor, firmanın ilk çeyrek sonuçlarını ortaya çıkardı. 2022’nin aynı dönemine göre yüzde 36 düşüş yaşayan şirket geliri 11,7 milyar dolar seviyesinde kaldı. Fakat sonuçlar, yatırımcıların beklediğinden daha iyiydi.

Intel’in devasa bir kayıp yaşamasının birden fazla sebebi bulunuyor. İlk olarak, şirketin en güçlü ürün grubu olan bilgisayar yonga satışları istenen seviyede olmaması, daha önceki bir raporda açıklanan verilere göre, küresel bilgisayar sevkiyatlarının yaklaşık yüzde 30 küçüldüğünü gösterdi.

Ayrıca masaüstü ve dizüstü bilgisayarlara güç veren yongaları içeren İstemci Bilgi İşlem grubu ise yıllık bazda yüzde 38 düşüş yaşayarak 5,8 milyar dolar gelir sağladı. Veri Merkezi ve Yapay Zeka odaklı sunucu çipi bölümü ise yüzde 39 düşüşle 3,7 milyar dolar kazandı.

Intel, işten çıkarmalar dahil olmak üzere maliyetleri azaltarak 2025’e kadar yılda 10 milyar dolar tasarruf etmek istiyor. Geçtiğimiz yıl 8,1 milyar dolar kar bildiren şirket, şu anda 2,8 milyar dolar net zarara uğradı.

Intel CEO’su Patrick Gelsinger başlıca TSMC ile rekabet etmek istediklerini söyledi. 2026 yılına kadar “TSMC tarafından üretilenler kadar” gelişmiş yongalar sunmak istiyor. Şirket ayrıca iPhone A serisi gibi özel işlemcilere de rakip olacak.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir