Intel NAND bellek bölümü satılıyor

0

Intel NAND bellek

Uzun yıllardır Intel NAND bellek sektöründe faaliyetlerini sürdürmekteydi. Ancak oldukça sürpriz bir kararla Intel, NAND bölümünü rakibine satıyor.

Intel NAND bellek bölümü SK Hynix’e satılıyor

Bellek sektöründe rekabet artmaya devam ederken Intel oldukça sürpriz bir karar aldı. NAND bellek bölümünde başarılı çalışmalar yürüten Intel, bu bölümünü satmaya karar verdi.

Intel üstelik NAND bellek bölümünü en önemli rakiplerinden SK Hynix’e satacak. 2020 yılının ilk 6 aylık döneminde 2.8 milyar dolar ve 600 milyon dolar faaliyet kârı elde edilen bu bölümün satılması, büyük bir sürpriz oldu diyebiliriz. Ancak Intel bu satışla birlikte daha çok grafik birimine ve rekabetçi işlemcilere odaklanacak gibi görünüyor.

Intel’in NAND bölümünün da SK Hynix’in eline geçmesiyle birlikte sektörde Güney Kore rüzgarı esecek. Samsung’un da bu alandaki devlerden biri olduğunu düşündüğümüzde bellek sektörü artık Güney Koreli şirketlerin elinde olacak.

SK Hynix bu satın alma için Intel’e 9 milyar dolarlık ödeme yapacak. 2025 yılı itibariyle ise NAND plakalarının tasarım patentleri ve tüm ekibi SK Hynix’e devredilmiş olacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>