Techinside Google News
Techinside Google News

Intel “nesnelerin interneti” platformu açıyor

Intel, internete bağlı cihazların tasarlanma, kurulma ve yönetilme yollarını şekillendirmenin peşinde.

Intel, iş dünyasının Nesnelerin İnternetine hazırlanmasına yardımcı olmak amacıyla salı günü ağa bağlı olan cihazların bağlantılarının ve güvenliklerinin koordine edilip yönetilebileceği bir platformun tanıtımını yaptı.

Nesnelerin interneti henüz gelişmekte olsa da IDC’ye göre pazar büyüklüğü geçtiğimiz seneki 1,9 trilyon dolarlık büyüklüğünden 2020 yılında 7,1 trilyon dolar büyüklüğüne erişecek. Akıllı telefon devrimini kaçıran Intel yeni nesil bağlı cihazları sınırlarına dahil etmek için aktif olmaya çalışıyor gibi gözüküyor.

- Advertisement -

Intel nesnelerin interneti platformu, çip devinin donanımlarını ve yazılımlarını kullanan internete bağlı cihazların bir referans modeli cihazından oluşuyor.

Intel ayrıca platformunu ileriye taşımak için yazılımlar, donanımlar ve taahhütlerini de duyurdu. Bunların içinde: nesnelerin interneti cihazlarının verilerini, bağlantılarını ve güvenliklerini yönetmek için bulut tabanlı bir yazılım olan Wind River Yönetim Sistemi; sensor verilerini toplamak ve filtrelemek için güncellenmiş Intel nesnelerin interneti geçit donanımları; şirketin nesnelerin interneti geliştirici kitlerini desteklemesi için Intel’in bulut analizi yazılımında yapılan değişiklikler; Intel nesnelerin interneti geçitleri için McAfee’s Enhanced Security güvenlik programı, Intel’den Enhanced Privacy Identity güvenlik teknolojisini diğer üreticiler için destekleme sözü ve nesnelerin interneti cihazlarına iç veya dış veri API’leri oluşturmak için Intel API’ye ve Traffic Management servisine erişim bulunuyor.

Intel-Internet-of-Things1

New York City’den bir emlak şirketi olan Rudin Management, aydınlatma ve ısıtma sistemleri gibi daha önceden internete bağlı olmayan cihazları internete bağlamanın finansal bir örneğini teşkil etti. DiBoss adını verdiği kendi tasarımı yazılım sistemini kullanan şirket binalarındaki enerji kullanımı ve diğer sistemlerini yönetiyordu. Intel’e göre şirket sadece bir binasında bir yıl içerisinde 1 milyon dolar tasarruf yaptı.

Intel nesnelerin internetinin geliştirilmesi ve kurulmasındaki katılımının devamını sağlama almak amacıyla aralarında Accenture, Booz Allen Hamilton, Capgemini, Dell, HCL, NTT Data, SAP, Tata Consultancy ve Wipro’nun da bulunduğu birkaç danışmanlık şirketi ile ortaklık yaptı. Intel ve danışma partnerleri organizasyonların nesnelerin interneti sistemini daha etkili ve verimli şekilde kurmalarına yardım etmeyi amaçlıyor.

Intel’in nesnelerin interneti platformu şirketin Haziran ayında Atmel, Dell, Samsung ve Wind River ile kurduğu ve amacı internete bağlı nesnelerin interneti cihazları için açık kaynaklı standart belirlemek olan Interconnect Consortium’un kuruşunu takip ediyor. Broadcom da Ekim ayında ayrılana kadar bu grubun bir parçasıydı.

The Open Interconnet Consortium, Qualcomm, the Linux Foundation, Cisco, Microsoft ve diğerlerinin kurduğu rakip grup AllSeen Alliance’ın kuruluşundan sonra kurulmuştu.

Bu sırada Google da kendi Nest ürünlerindeki Thread protokölünü destekleyen Thread Group’u destekliyor. Bu grubun diğer üyeleri arasında ARM, Freescale, Samsung ve diğerleri bulunuyor.

Intel aynı zamanda farklı bir grup olan ve endüstriyel makinelerde internete bağlılık üzerine yoğunlaşmış Industrial Internet Consortium’un da bir parçası. Bu grubun diğer kurucu ortakları arasında Cisco, GE ve IBM bulunuyor.

Bir zaman sonra tahmini milyarlarca nesnelerin interneti cihazı birbirleriyle konuşmaya başlayacak. Fakat bu biraz daha zaman alabilir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir