Intel otonom araç filosu kuruyor

0

Dev işlemci üreticisi Intel, yakın gelecekteki en önemli bilişim platformlarından birinin otonom araçlar olacağı tespitini yaptıktan sonra otonom sürüş teknolojisinin en önemli bileşenlerinden olan akıllı sensörleri üreten İsrailli firma Mobileye’ı satın alarak otonom sürüş teknolojisi konusunda en büyük oyunculardan biri olmak konusunda ne kadar kararlı olduğunu kanıtlamıştı.

Intel şimdi rakiplerinden geride kaldığı bir alanda kendini hızla geliştirmek üzere önemli bir adım daha atıyor. 100 araçtan oluşacak bir otonom filo kuracak olan Intel, böylece geliştirdiği teknolojinin testleri için büyük miktarda veri toplayarak hızlı bir gelişim elde etmeyi planlıyor.

Tam kapasiteli otonom araçlar olarak tasarlanacak 100 otomobil Mobileye teknolojileri ile donatılacak. Kurulacak filo tek bir marka ve model üzerine değil, farklı markaların farklı modelleri ile oluşturulacak. Böylece her aracın kendine özgü farklılıklarının otonom sürüş teknolojisine nasıl etki ettiği de testler sırasında ölçülecek.

Bu güçlü filo ayrıca Intel için önemli bir pazarlama aracı da olacak. Hedef kitlesinde son kullanıcılar değil, dev otomobil üreticileri olan Intel, geliştirdiği teknolojinin otomobiller üzerindeki başarısını göstermek için de filoyu kullanacak ve böylece kendi otonom araçlarını piyasaya sürmek isteyecek otomotiv üreticilerine Intel’in anahtar teslim otonom sürüş teknolojilerini satacak.

Intel’in test filosundaki ilk otomobiller 2017’nin sonuna doğru ABD, Avrupa ve İsrail yollarında görülmeye başlayacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>