Intel parayı otonom sürüş teknolojisine gömdü

0

İşlemci devi Intel, PC pazarı hızla daralırken ve mobil cihazlarda da Intel işlemcileri tercih edilmeyince çareyi başka bilişim platfromlarında aramakta buldu.

Bu politika gereği ilk olarak dronelara yönelen Intel, satın aldığı şirketler vasıtasıyla kendi drone teknolojilerini geliştirdi ve hatta ilk ticari drone sistemin de kısa süre önce duyurdu.

Ama Intel’in yatırımları bu kadarla kalmıyor. Teknoloji devi ABD’li firma şimdi de otonom sürüş teknolojileri geliştirmek için 250 milyon dolarlık bütçe ayırdığını ilan etti.

Intel Inside otomobiller çok uzakta değil

Los Angeles Auto Show’da konuşan Intel CEO’su Brian Krzanich, şirketin planladığı 250 milyon dolar tutarındaki yatırımlar arasında bağlantılı otomobiller, iletişim, derin öğrenme ve siber güvenlik odaklı teknolojiler bulunuyor. Tüm bu yatırımlarla Intel, kendi otonom sürüş teknolojisini geliştirmiş olacak. Yani bir anlamda, Intel telefonlara işlemci veya işletim sistemi yerleştirmek konusunda gecikmiş olabilir ama yeni çağda yollardaki bütün otomobillere kendi işletim sistemini ve donanımlarını yerleştirmek için Google, Tesla, Apple gibi rakipleriyle yarışıyor.

Brian Krzanich’a göre otomoti ednüstrisinin yeni çağda, yüksek teknolojik alt yapıya hazırlanması gerektiğinin de altını çizdi çünkü otonom sürüş teknolojisine sahip bir otomobilin bir günde 4000 GB veri trafiği yaratması bekleniyor. Bu verinin bir kısmı aracın iç ağında hareket edecekken, büyük bir bölümünün de internet alt yapısı üzerinden hareket etmesi bekleniyor. Dolayısıyla, şirket otomobilleri geleceğin PC’leri gibi görüyor ve bu pazarda yer almak için gerekli atılımları yapıyor.

İşlemci devinin bu anlamda başarılı olduğunu de söylemek mümkün zira şimdiden BMW ile resmi işbirliği olan şirket aynı zamanda Tesla’nın otonom sürüş teknolojilerini geliştiren MobilEye firması ile de ortak çalışmaları var. Tüm bu çabalar ise 2021’de otoyollara çıkacak “Intel Inside” otomobili üretmek. Şirketin şu anda 30 farklı otomobil modelinde farklı ürünleri de kullanılıyor. 2020’ye geldiğimizde ise şirket 49 otomobil modelinde yer almayı planlıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>