Techinside Google News
Techinside Google News

Intel Paris Olimpiyatları’nda yapay zekâ şovuna hazırlanıyor!

Paris 2024 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları yaklaşırken, organizasyonun resmi yapay zekâ platform ortağı Intel sunacağı yenilikleri tanıttı

Yapılan açıklamaya göre çip üreticisi Intel dünyanın dört bir yanındaki taraftarlar, organizatörler, sporcular ve izleyiciler için yeni nesil etkileşim sağlayan, Intel donanım ve yazılım tabanlı yeni ve inovatif yapay zekâ deneyimleri sunacak. Firmanın sunacağı (veya katkı sağlayacağı) kayda değer yapay zekâ uygulamaları arasındaysa taraftarların atletik potansiyeli ölçmek için kullanılan inovatif teknolojiyi tecrübe etmelerine olanak tanıyan arayüzler, uçtan uca 8K canlı yayın deneyimi ve Olimpik ve Paralimpik tesislerde evrensel erişilebilirlik konusunda kayda değer gelişmeler yer alıyor.

“Olimpik ve Paralimpik Oyunları, en iyi sporcuların yapılabileceklerin sınırlarını zorladığı ve mümkün olduğunu aklımızdan bile geçirmediğimiz şeyleri yaptığı, dünyanın en büyük vitrini” diye belirten Intel’in Olimpik ve Paralimpik Oyunları Ofisi Lideri Sarah Vickers, sözlerine şöyle devam ediyor: “Bu yaz Paris 2024 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nda Intel çözümlerini kullanarak dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca izleyici için sürükleyici ve etkileşimli deneyimler yaratmak üzere teknoloji ve yapay zekânın güçlü potansiyelini sergileyecek olan Intel, yapay zekâyı her yere taşıma misyonuna ivme kazandıracak.”

- Advertisement -

Paris 2024, neredeyse 15.000 sporcu, milyonlarca seyirci ve dünya çapında lineer televizyon ve dijital platformlarda milyarlarca izleyiciyle Fransa’da bugüne kadar düzenlenen en büyük etkinliklerden birisi olacak. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), Intel yapay zekâ platform teknolojisini Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları deneyimi boyunca üç temel alana yerleştirecek.

Türünün ilk örneği yapay zekâ deneyimleri

Intel işlemcileri ve yazılım çözümlerinin güç verdiği yapay zekâ uygulamaları, Paris’teki Olimpik ve Paralimpik Oyunları öncesinde ve sırasında teknolojinin sporculara, antrenörlere ve seyircilere ne gibi faydalar sağlayabileceğini gözler önüne serecek. Çip üreticisi, etkileşimli ve yapay zekâ destekli bir taraftar aktivasyonu yaratarak seyircileri bir Olimpiyat sporcusu olma yolculuğuna çıkaracak. Intel Gaudi hızlandırıcıları üzerinde eğitilen, yerleşik yapay zekâ hızlandırmalı Intel Xeon işlemciler üzerinde çalışan ve Intel OpenVINO ile optimize edilen Intel’in Yapay Zekâ Platformu Deneyimi, Samsung’un işbirliğiyle, sporcuların antrenmanlarını analiz etmek ve katılımcıların her birinin profilini bir Olimpik sporla eşleştirmek için yapay zekâ ve bilgisayarlı görüden yararlanacak.

Intel’in teknolojisi, tüm bunlara ilave olarak, Paris 2024 Olimpik ve Paralimpik Oyunları boyunca görme engelliler için erişilebilirliği de iyileştirmeye odaklanacak. Intel Xeon tabanlı yapay zekâdan yararlanılarak, hem Paris’teki Team USA Yüksek Performans Merkezi’nin hem de Almanya’nın Bonn kentindeki Uluslararası Paralimpik Komitesi genel merkezinin 3 boyutlu modelleri, bir akıllı telefon uygulaması üzerinden iç mekân navigasyonuna ve sesli navigasyona olanak tanıyacak. 

8K canlı yayın ve taraftarlara özel görüntüleme

Paris 2024, uçtan uca 8K canlı yayın deneyimini sergilemek için Intel Xeon işlemcileri kullanan ilk olimpiyat organizasyonu olacak ve internet üzerinden düşük gecikmeli, 8K çözünürlüklü canlı yayının geleceği için bir yol haritası sağlayacak. Intel Deep Learning Boost teknolojisine sahip en yeni Intel Xeon Scalable işlemcilerin güç verdiği yayın sunucuları, Olympic Broadcasting Services’in (OBS) sağladığı canlı sinyali milisaniyeler içerisinde 8K/60FPS/HDR’da “Daha Fazla/Daha Hızlı/Daha İyi Pikseller” (48 Gbps RAW’dan VVC standardı kullanılarak 40-60 Mpbs dağıtıma) olarak kodlayacak ve sıkıştıracak.

8K OTT (over-the-top) sinyaliyse, sadece saniyeler içerisinde dünya çapında seçilen konumlarda 8K TV’ye bağlı en yeni Intel tabanlı PC’lere ve dizüstü bilgisayarlara ulaştırılacak.

Yapay zekâyla otomasyon, aynı zamanda yayıncıların izleyicilere her zamankinden daha hızlı bir şekilde daha özelleştirilmiş dijital içerik sunmasını da sağlayacak. Intel Geti teknolojisiyle eğitilen Olympic Broadcasting Services Automatic Highlights Generation (Olimpik Yayın Hizmetleri Otomatik Önemli Anlar Üretimi) teknolojisi, birden fazla branştaki en önemli ve heyecanlı anları paketleyip anında taraftarlara sunarak prodüksiyonda ve kurguda verimlilik yaratma iddiasında.

Paris 2024 Olimpiyat Oyunları 26 Temmuz ile 11 Ağustos 2024 tarihleri arasında düzenlenecek. Paralimpik Oyunları ise 28 Ağustos ile 8 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir