Intel Reliance Jio ile birlikte çalışacak

0

Intel Reliance Jio

5G çalışmaları için Intel Reliance Jio ile iş birliği yapacak. Hindastan merkezli Reliance Jio, Intel’e önemli bir katkı sağlayacak.

Intel Reliance Jio ile anlaştı

Intel’in risk sermayesi birimi geçen yıl Reliance Industries Ltd’nin Jio Platforms birimine 250 milyon dolar yatırım yapmıştı. Şimdi ise Intel Corp, 5G ağ teknolojisi geliştirmek için Hindistan’dan Reliance Jio ile çalışacağını söyledi.

Intel, diğer şeylerin yanı sıra 5G radyo erişim ağı (RAN) için Reliance Jio ile “ortak yenilikler” üzerinde çalışacağını duyurdu. Intel’deki veri platformları grubunun başkan yardımcısı ve genel müdürü Navin Shenoy, bir röportajda Reuters’e verdiği demeçte, “Hindistan’da 5G çok büyük olacak ve (Reliance Jio) bunu eski olmayan bir şekilde yapıyor” açıklamasında bulundu.

Reliance Jio, 5G ağları oluşturmak için yeni bir yaklaşım kullanan dünyadaki birçok operatörden biri. Inte, yıllarca süren üretim sorunlarından sonra, çekirdek veri merkezi ve kişisel bilgi işlem pazarlarındaki payını Advanced Micro Devices Inc gibi rakiplerine kaptırıyor. Ancak ağ çipleri, işinin giderek daha önemli bir parçası haline geldi ve 2020’de yüzde 20 büyüyerek toplam satışlarının 77.9 milyar dolarının 6 milyar dolarını oluşturdu.

Intel’in ağ platformları grubunun genel müdürü Dan Rodriguez, bu büyümenin bir kısmının Intel’in yaklaşık on yıl önce ağ çipleri için bir işletim sistemine benzer yazılımlara yatırım yapma kararından kaynaklandığını söyledi. FlexRAN adı verilen sistem, taşıyıcıların veya yazılım firmalarının 5G ağları için kod yazmasını sağlıyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>