Intel, Romanya ofisini kapatıyor

0

Intel’in dünya çapında 12 bin kişiyi işten çıkaracağı yapılanma sürecinde sıra Romanya’ya geldi. Romanya’daki araştırma geliştirme laboratuvarını kapatma kararı alan Intel yaklaşık 200 kişiyi de işten çıkaracak.

İşlemci devinden henüz bir açıklama gelmiş değil ancak Intel içindeki sızıntılar, Romanya’da IoT ve Android projeleri üzerinde çalışan 200 yazılım mühendisinin işten çıkarılacağını ve ülkedeki operasyonların duracağını haber veriyor.

ABD’li işlemci devinin CEO’su Brian Krzanich 19 Nisan günü Intel çalışanlarına gönderdiği memoda, şirketin daha karlı alanlara yönlenmesi için yeniden yapılanmak zorunda olduğunu ve bu nedenle 12 bin kişinin işine son verileceğini duyurmuştu. İşten ayrılacaklara duyuruların ise bir ay sonra başlayacağının altı çiziliyordu.

Romanya’daki IoT takımı içinse bu işten çıkarma haberinin sürpriz olduğu vurgulanıyor çünkü ekip daha bir sene önce işe girmiş ve işlemci devinin yeni dönemde odaklanmak istediği IoT pazarı için ürünler geliştiriyorlardı. Öte yandan Krzanich 19 Nisan’da yayınladığı memoda IoT ve yazılım servislerinin şirketin yeni dönemde odaklanmak istediği alanlar olduğunu belirtmişti, dolayısıyla Romanya ekibi kendini güvende hissediyordu.

Sendika başkanından doğrulama

Karar henüz resmen açıklanmış değil ama haberin duyulması da gözlerin Romanya’ya çevrilmesine neden oldu. Romanya’da yazılım ve hizmet servisleri endüstrisi çalışanları sendikasının başkanı, Intel’in Romanya’da çıkma ihtimalini duymaktan dolayı üzgün olduğunu ancak yeni teknoloji şirketlerinin Romanya’ya yatırım yapacağına inandığını açıklaması, perde arkasında bu kararın çalışanlara ve dolayısıyla sendikaya da iletilmiş olduğunu düşündürttü.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>