Intel sunucu platformu yenileniyor

0

Intel sunucu platformu

Intel sunucu platformu Whitley, büyük yeniliklerle geliyor. bu yeniliklerle, Intel ile AMD arasındaki rekabetin artacağı belirtiliyor.

Intel sunucu platformu: Whitley

İşlemci sektöründe AMD ile rekabette çok geride kalan Intel, farklı sektörlerdeki uygulamalara yönelik yenilikler getirerek, aradaki farkı kapatmak için çalışıyor. Intel’in bu amaçla yenilik getirdiği bir diğer alan ise sunucu platformu olacak.

Whitley isimli sunucu platformuna yönelik çalışmalarını sürdüren Intel, bu platformda 10 nm’lik işlemci kullanacak. Böylelikle 10 nm işlemcilerini, sunucu tarafında da kullanıma almış olacak.

Sunny Cove mimarisi sayesinde, sunucunun performans ve enerji verimliliği konusunda önemli bir avantaj sağlayacağı belirtiliyor.

Intel’in stoklara yetişememesi ve 7 nm işlemci sektöründe AMD’nin gerisinde kalması, 10 nm işlemciler ve diğer kullanım alanlarına yönelmesine neden oluyor. Intel 7 nm işlemci sektöründeki farkı, 10 nm işlemcileriyle sunucu tarafında kapatmayı hedefliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>