Intel ve AMD ortaklığı bitti

0

Intel ve AMD

Sektörde büyük bir heyecan uyandıran Intel ve AMD ortaklığı son buldu. İki şirketin ortaklığı, kullanıcılar tarafından büyük beğeni toplamıştı.

Intel ve AMD ortaklığı kısa sürdü

İşlemcileriyle sektörde lider olan Intel ile grafik birimlerindeki liderliğiyle bilinen AMD 2017 yılı sonlarında bir ortaklık kurmuştu. İki şirket birlikte Kaby Lake-G işlemcisini piyasaya sürmüş ve sektörde büyük bir heyecan yaratmıştı.

Ancak beklenenin aksine bu ortaklık pek uzun sürmedi ve iki şirket ortaklıktan çekildi. 31 Ocak 2020 itibariyle bu işlemcilerin sipariş edilemeyeceği ve 31 Temmuz 2020 itibariyle de bu işlemcilerin sevkiyatlarının duracağı açıklandı.

Ortaklığın açıklanması sonrasında AMD’den birçok isim Intel’e geçiş yapmıştı. İşlemci ve grafik birimleri alanında taşları yerinden oynatan bu birliktelik ve ayrılık kararının nasıl bir etki yaratacağı şimdiden merak ediliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>