Intel yeni fabrikasında 7 milyar dolar yatırımla 3 bin kişi çalıştıracak

0

Intel CEO’su Brian Krzanich ile ABD Başkanı Donald Trump Çarşamba günü bir araya geldi. Trump’ın ülke ekonomisine katkı sağlayacağı projelerin yapılmasını istemesinin ardından hareketli bir dönem yaşanırken, Intel bu konuda ilk adımı atan firmalardan birisi oldu.

Görüşme sonrasında yapılan açıklamalarda, şirketin 3 bin kişiye kadar istihdam sağlayacak bir fabrika açacağı ve fabrika için 7 milyar dolar yatırım yapma kararı aldığı belirtildi.

Intel’in Yeni Fabrikası Arizona’da Üretecek

Intel’in yeni fabrikası Arizona, Chandler’de olacak. Krzanich konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda detay vermekten kaçınmadı. Daha önceden yatırım başlatılan Fab 42’nin kullanılacağı bu yeni projede, böylece daha hızlı bir şekilde ilerleme sağlanabilecek.

Krzanich, Trump ile yaptığı anlaşma ile birlikte Intel’in ABD’ye yönelik projeler geliştireceğini de net bir şekilde gösterdi. Bu projenin en önemli amaçları ise ABD ekonomisini yükseltmek, global pazarlarda daha hakimiyet kurmasını sağlamak ve ekonomiye yatırımlar için diğer yatırımcılara da teşvik sağlamak olacak.

Intel tarafından atılan bu adımdan Trump da memnun olurken, Krzanich üzerinden Intel’e teşekkür etti ve projeyi büyük bir yatırım olarak değerlendirdi. Bu yeni gelişme büyük bir dikkat çektiği gibi daha önce yaşanan gelişmeler de kuşkusuz unutulmadı. Zira Intel, Trump’un göçmenlere geçici seyahat yasağı konmasına karşı bir araya gelen ve imza toplayan 100’den fazla şirketten birisiydi ve Trump’ın politikalarını eleştiriyordu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>