Intel, yeni iPhone’ların modemlerini yapacak!

0

Android okyanusunda aradığını bulamayan Intel, iOS denizine doğru yelken açmış olabilir. Bloomberg’in yayınladığı bir rapora göre Intel ile Apple, yeni nesil iPhone’larda modem çiplerinin Intel tarafından sağlanması konusunda anlaşmaya vardı.

ABD’li işlemci üreticisi uzun süre Android cihazlarına işlemci sağlamak için çalışma yapmış ancak bu alanda aradığı başarıyı yakalayamamıştı. Apple ile işlemci devinin yeni işbirliği, Apple’ın tedarikçilerini çeşitlendirme politikasının sonucu olarak gelişmiş gibi görünüyor. Apple, iPhone ve iPad’lerini Çin’deki dev elektronik üreticisi Foxconn’a yaptırıyor ve pek çok parçayı da Foxconn’dan tedarik ediyordu. Ancak Çin’li firma Foxconn’un Nokia markasını satın alması ve kendi Android telefonlarını dünya pazarına sunma planlarını yapması, iki firmanın ileride büyük rekabet içine gireceğinin göstergesi kabul ediliyor. Böyle bir durumda büyük bir tedarik sorunu yaşayabileceğini hesaplayan Apple artık ihtiyacı olan parçaları tek bir üreticiden değil, birçok üreticiden satın alma yoluna gitme kararı almıştı.

ABD’li işlemci üreticisi, Android cihazları hedef lan ARM mimarisindeki işlemciler alanında lider olmaya çalışırken, maliyetlerin büyük rol oynadığı Android cihazlarda  yaygınlaşmayı başaramamış, bu sırada Apple’ın iPhone’larda kullanmak için ihtiyacı olan A serisi mobil işlemcileri üretmek için Samsung devreye girip Apple ile anlaşarak yıllarca büyü kazanç elde etti. ABD’li firma şimdi bu hatasını telafi etmek için Apple ile yakınlaşmaya çalışıyor gibi görünüyor. Şimdilik iPhone’lara sadece modem işlemcisini sokmayı başarsa da işbirliğinin genişlemesi durumunda daha fazla parçanın Intel tarafından üretilmesi mümkün olacak.

Öte yandan haberin yayılmasıyla hafta başından itibaren işlemci devinin borsada işlem gören hisse senetlerinde belirgin bir yükseliş de bekleniyor. Şirketin işten çıkaracağını açıkladığı 12 bin çalışanın ne kadarının bu anlaşma sayesinde işlerini koruyup koruyamayacağı ise şimdilik belli değil.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>