Intel Yogitech’i neden satın aldı?

1

Nesnelerin İnterneti pazarında önümüzdeki dört yıl içinde en büyük ihtiyaçlardan biri fonksiyonel güvenlik olacak; en azından Intel buna inanıyor. Bu doğrultuda yaptığı satın almaların sonuncusu da İtalya merkezli startup Yogitech oldu. 2000 yılında kurulan ve bugüne kadar 3 milyon doların altında yatırım alan Yogitech’in Intel’e maliyeti bilinmiyor, ancak şirketin IoT biriminde başkan vekili olarak çalışan Ken Caviasca’nın blog yazısına göre bu alımdan beklentiler hayli yüksek.

Sürücüsüz otomobiller ve robot teknolojilerinin yükselişiyle birlikte Nesnelerin İnterneti (IoT) konseptinde güvenlik konusu ön plana çıkıyor. Ürettiği cihazların kusursuz ve emniyetli olmasını isteyen Intel, fonksiyonel güvenlik üzerinde bu nedenle titiz davranıyor. Park asistanı gibi sürüş desteği sunan teknolojilerin, otomotiv elektroniğinde en hızlı büyüyen kulvarlardan biri olduğunu belirten Caviasca, bu sistemlerin geleceğin sürücüsüz araçlarına da zemin hazırladığını hatırlatıyor.

Yogitech ile fonksiyonel güvenlik sağlanacak

“BT sistemlerinin, binalarda ve araçlardaki operasyonel sistemlerin içine girmesiyle birlikte, fonksiyonel güvenlik Nesnelerin İnterneti pazar fırsatları için önemli hale geldi. Intel’in hesaplamalarına göre 2020 yılına geldiğimizde IoT pazarının yüzde 30’u fonksiyonel güvenliğe ihtiyaç duyacak.”

Yogitech alımının bu yönden önem taşıdığını belirten Intel IoT Group Başkan Vekili Ken Caviasca, şirket bünyesine katılan ekibin IoT Grubu içerisinde değerlendirileceğini kaydetti. Intel bu alımla birlikte ADAS olarak kısaltılan sürüş asistanı sistemlere, robot teknolojilerine ve otonom makine pazarlarına ürettiği donanımlarda fonksiyonel güvenliği sağlamayı hedefliyor.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>