Intel’den VR sürprizi: Project Alloy

0

Intel sanal gerçeklik pazarına iddialı bir ürünle giriş yaptı ve rakiplerin ürünlerinden bir adım daha ileri giden, tam bağımsız bir sanal gerçeklik gözlüğü duyurdu. Project Alloy ismi verilen sanal gerçeklik gözlüğü çalışmak için telefona veya PC’ye bağlanmayı gerektirmiyor.

Tamamen kablosuz olarak çalışabilen sanal gerçeklik gözlüğünün kendi işlemcisi ve pili bulunuyor. İçinde bulunduğu odayı da 3D olarak analiz edebilen gözlük aynı zamanda kullanıcının elini ve parmak hareketlerini de yine üzerindeki derinlik sensörleri vasıtasıyla tanıyor. Böylece örneğin, kullanıcı tetik çekme hareketi yaptığında, sanal gerçeklik dünyasında elinde tuttuğu silahın tetiğini çekebiliyor.

Cihaz Intel’in birleştirilmiş gerçeklik teknolojisini kullanıyor. Intel, birleştirilmiş gerçeklik ile hem arttırılmış gerçeklik hem de sanal gerçekliği bir arada kullanıyor. Ürünün ilginç yanı Microsoft’un Hololens’inin üzerine kurulduğu Windows Holographic sistemini kullanıyor olması.

Intel’in planlarına göre, Project Alloy, açık kaynak sistemli bir donanım olacak ve dileyen üretici Alloy’u alıp, kendi modifikasyonları ile Windows Holographic platformu üzerinde kendi sanal gerçeklik gözlüğünü geliştirebilecek. Böylece Android telefonlarında olduğu gibi, farklı üreticilerin değişik özelliklere sahip gözlüklerini piyasada görebileceğiz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>