Intel’den yapay zeka hamlesi

0

Gün geçmiyor ki yeni bir yapay zeka şirketi, teknoloji devleri tarafından satın alınmasın! Bu yarışta yeni hamle Intel’den geldi. Şirket öğrenen makineler hakkında çalışmalar yapan Nervana’yı satın aldı. Engadget’ın haberine göre, Intel’in satın aldığı şirket, henüz start-up aşamasındaki yeni bir girişim.

Şirket, Nervana Engine adından, tamamen yapay zekaya odaklı bir donanım üzerinde çalışıyor ve ürünü 2017’de piyasaya sürmeyi planlıyordu. Nervana Engine ile AI yazılımlarını hızlandırmak mümkün olacak. Intel de bu yeni motoru, Xeon ve Xeon Phi işlemcilerine adapte edecek. Böylece Intel işlemcileri, AI projelerinde gözde işlemciler haline dönüşecek.

Benzer bir çalışmayı da Nvidia’nın yaptığı biliniyordu. Nvidia kendi işlemcilerini yapay zeka hızlandırmasında kullanmak üzere çalışma yürütüyordu ve özellikle akıllı otomobil pazarında işlemcilerinin tercih edilmesini umuyordu. Intel şimdi Nervana’yı satın alarak bu pazarı Nvidia’ya bırakmayacağını göstermiş oldu.

Apple da geçen hafta yeni kurulmuş bir yapay zeka şirketini satına aldığını duyurmuş ancak satın almanın detayları ve Apple’ın planları hakkında detay vermemişti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>