Techinside Google News
Techinside Google News

Intel’in büyümesi nereden geliyor?

2014 yılının üçüncü çeyreğinde mobil ve iletişim bölümü 1 milyar dolar zarar eden Intel bu kayba rağmen toplamda büyümeye devam ediyor.
- Advertisement -

Intel 2014 yılının üçüncü çeyrek mali verilerini açıkladı. Bu verilere göre bu yılın üçüncü çeyreğini 14,6 milyar dolar gelir ile kapattı. Bu gelir geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8 büyüdüğünü gösteriyor. Kârlılık ise 3,3 milyar dolar olarak gerçekleşti ve Intel geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12‘lik bir sıçrama yakalamış oldu.

Intel’in ana gelir kaynağı hâlâ mobil değil

Ancak Intel bu büyümeyi son yılların popüler akımı olan mobil pazardan elde etmiyor. Tam aksine Intel’in gelirlerine baktığımızda Mobil ve İletişim Bölümünün son çeyreği 1 milyar dolar zarar ile kapattığını görüyoruz. Aynı bölüm geçen yılın üçüncü çeyreğinde 810 milyon dolar zarar açıklamıştı. Üstelik Intel bu bölümden bu yılın üçüncü çeyreğinde sadece bir milyon dolar gelir elde edebildi. Bu rakamın geçen yılın aynı dönemi için 353 milyon dolar olduğunu göz önüne alırsak çok ciddi ve büyük bir düşüş söz konusu.

Peki, Intel gelirlerini toplamda nerede büyüttü?

Bu sorunun cevabı Intel’in ana uzmanlık alanında saklı. Intel’in PC İstemci bölümü yüzde 9 büyüme ile 9,2 milyar dolar ciroya ulaştı. Veri Merkezi Grubu ise yüzde 16’lık büyüme ile 3,7 milyar dolar bütçe elde etti. Özetle Intel büyümesini ana faaliyet alanlarında sağlamaya devam ediyor.

Intel mobilde arenada kazanabilecek mi?

Bir analiz ve araştırma firması olan J. Gold Associates uzmanlarından Jack Gold bu soruyu şöyle yanıtlıyor; “Ellerinde çok sayıda güzel ürün varken Intel’in mobil arenada bu denli düşük satış yapmış olması şaşırtıcı oldu. Ancak Intel’in gelecek 3-4 çeyrek dönem içinde sonuçları düzelteceğine inanıyorum.

Bu düşüncenin arkasında yatan neden ise Intel’in hızlı ve kararlı bir şekilde Nesnelerin İnterneti için ciddi yatırımlar yapması. Ayrıca LTE teknolojilerinin gelişmesi, Intel’in dahili 3G modem ile pazara sunduğu Atom işlemciler, 2015 yılının ilk yarısında dahili LTE modemler ile pazara sunacağı işlemciler ve 2018 yılında satılacak taşınabilir bilgisayarların yüzde 15’inin dahili LTE bağlantısının olması yönündeki beklentiler Intel için gelecek günlerin çok zor geçmeyeceğinin göstergesi gibi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir