Intel’in otonom sürüş firması Mobileye halka arz oluyor

0

otonom sürüş

Intel’e ait sürücüsüz araç şirketi Mobileye , halka arz için başvuruda bulundu.

Mobileye, Intel tarafından 2017 yılında 15.3 milyar dolara satın alındı ​​ve otonom sürüş ve sürücü destek sistemleri için çip ve yazılım geliştirme konusunda uzmanlaştı. Intel’in Mobileye’nin değerinin 50 milyar dolar olmasını beklediği bildirildi.

Mobileye’nin SEC’e yaptığı başvuru, son birkaç yılda istikrarlı gelir artışının altını çiziyor. 2019 yılında Mobileye 879 milyon dolar gelir elde etti. 2020’de bu, 2021’de 1.4 milyar dolara sıçramadan önce 967 milyon dolara yükseldi. Şirketin gelir artışı, son yıllarda çok sayıda büyük duyurunun arkasından geliyor.

2021’de Mobileye, Udelv ile ortaklaşa tamamen sürücüsüz bir teslimat hizmeti başlatmayı planladığını duyurdu. Ortaklar, 2023-28 yılları arasında ‘The Transporter’ adlı 35.000 kabinsiz araç üretmeyi hedefliyor. Teslimat hizmeti duyurusundan altı ay sonra Mobileye, Sixt ve Moovit ile ortaklaşa Almanya’da bir robotaksi hizmeti başlatmayı planladığını duyurdu.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>