İnternet 2023’te çökebilir uyarısı yapıldı

9

dijital dünya

İngiliz biliminsanları, internetin 2023’te ‘çökebileceğine’ dair uyarıda bulundu. Bu uyarının arkasında ise veri iletimini sağlayan mevcut altyapının yetersiz kalabileceği var.

Uyarıyı yapan isim Birmingham Üniversitesi’nden Prof. Andrew Ellis, önümüzdeki sekiz yıl içinde bu kritik noktaya ulaşılabileceğini belirtiyor. Yaptıkları laboratuvar testlerinin, iletişimi sağlayan kabloların 2023’te fiziksel sınırlarına ulaşacağını tespit ettiklerini söyleyen Prof. Ellis, şimdiden bunun önüne geçilmesini sağlayacak çözümler geliştirilmesi gerektiğini söylüyor.

Prof. Ellis, kritik tarihin bu kadar yakın olmasında veri miktarındaki artışın yanı sıra internet için gereken enerji miktarının da önemli olduğunu kaydediyor. Halen İngiltere’deki enerji tüketiminin yüzde 16’sının internet için harcandığını söyleyen Ellis, bu miktarın her dört yılda bir iki katına çıktığının altını çiziyor.

İngiltere, özellikle optik veri iletimi üzerine önemli çalışmalara imza atıyor. Bu çalışmaların bir kısmını Şubat ayında gerçekleştirdiğimiz Galler Photonics Basın Turu sonrası özetlemiştik.

İngiltere’nin buradaki bir başka önemi, dünya haritasında internetin kavşak noktalarından biri olması. Burada yaşanacak bir tıkanma, doğrudan tüm dünyadaki internet erişimini etkileyebilir.

Yorumlar

  1. Mühendisler bunun için var siz fazla kafa yormayın.

  2. Bilim adamları bazen çok salak oluyor. Altyapı hiç geliştirilmeyecek sanki.

  3. Bunu araştıracağınza altyapıyı nasıl güçlendiririz diye düşünselerdi 2200e kadar rahattaık

  4. Haa hedef 2023 dediği bizimkinin şimdi anlaşıldı. Ahahah

  5. Sene 2023 diyor haber o zaman acaba internet kalacak mı ki? Ben hiç sanmıyorum.

  6. mablo yeri e uzaktan kontrollü sistemler kullanılırsa bu sorun ortadan kaljacaktır

  7. Bitti mi yani, her şey buraya mı kadarmış. Yazık bize. Ben büyük britanyaya taşınıyorum görüşürüz gençler.

  8. İnş çöker kurtuluruz

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>