Techinside Google News
Techinside Google News

İnternet bağımsızlığı ilan ediliyor

İnternet aleminin tam güvenlikli ve özgür bir alana dönüşmesi için oylamalar başladı.
- Advertisement -

show_message-580300_1920Binlerce genç, dijital çağın Magna Carta’sı için İngiltere’de, İngiliz Milli Kitaplığı desteği ile özel bir oylamaya katılıyor. Genç internet kullanıcılarının büyük bir kısmı, web üzerinde güvelik, fikir özgürlüğü ve bireysel gizlilik gibi konulara dikkat çekiyor. Online olarak katılabilinen oylama, Magna Carta’nın 800. ve internetin de 25. yıl dönümünde hayata geçmiş oluyor. 15 Haziran günü ise oylamanın sonuçlarının açıklanacağı tarih olarak bildirildi.

Magna Carta, 15 Haziran 1215 tarihinde Kral John tarafından sunulmuş, kralın yetkilerini aşağı çekmiş ve halkın bireysel hakları için güçlendirilmiş öğeler getirmişti. Dolayısıyla, Türkiye saati ile günün ikinci yarısında sonuçların açıklanmasını bekliyoruz.

ComRest’in sunduğu verilere göre 10 ile 18 yaş arasındaki internet kullanıcılarının yüzde 29’u güvenlik derken, yüzde 17’si ise fikir özgürlüğü diyor! BBC’den Sarah Shaw, 3 bin gencin özel workshop’lara katıldığını, fikirlerini özgürce paylaştıklarını ekliyor.

Bir kesim siber-polisleri arzularken, 10 kişiden 7’si özgürlük diyor. “World Wide Wab”in kurucusu Tim Berners-Lee ise bu çalışmaya destek verdiğini açıklarken, gençlerin gelecek hakkında düşünmesinin önemini vurguladı, geleceğin bu gençlerin içinde yaşayacağı dünya olacağına dikkat çekti.

Bakalım oylamanın sonuçları ne olacak?

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir