İnternet bağlantılı oyuncaklar araştırılacak

0

İnternet bağlantılı oyuncaklar

İnternet bağlantılı oyuncaklar, etkileşimli olmaları nedeniyle çocukların ilgisini çekiyor. Ancak sayıları her geçen gün artan bu internet bağlantılı oyuncaklar veri güvenliği tehlikesi bulunduruyor.

İnternet bağlantılı oyuncaklar güvenli değil mi?

Batı Avustralya hükümeti, internet bağlantılı çocuk oyuncaklarının risklerini ve faydalarını araştırmak için Edith Cowan Üniversitesi’ne 350 bin dolarlık hibe verdi. Üniversitenin yaptığı açıklamaya göre araştırmacılar, internet bağlantılı oyuncakların çocukların gizliliği ve güvenliği üzerindeki etkilerini inceleyecek. Araştırmaya öncülük eden Dr. Donell Holloway internet bağlantılı oyuncaklardaki artışın çocukların gizliliğini korumak için yeni politikalar gerektirdiğini belirtti. Toplanan büyük miktardaki çocuk verisinin kimlere ulaştığını kontrol altında tutmak ve ebeveynlerin de bu konuda bilinçlenmesini sağlamak gerekiyor.

Geçtiğimiz ay Norveç Tüketici Konseyi ve güvenlik şirketi Mnemonic tarafından yapılan bir araştırmada, internet bağlantısı olan çocuk akıllı saatlerinin, bilgisayar korsanları tarafından izinin sürülebildiğini tespit edildi. Hatta konuşmaları dinleme, çocuk kullanıcı ile iletişime geçebilme gibi bir dizi güvenlik açıkları da bulunuyor. Araştırmada ayrıca bu cihazların bazılarında verilerin şifrelenmeden iletildiğini ve depolandığı keşfedildi.

Başka bir güvenlik araştırmacısı Troy Hunt’a göre CloudPets yapımcısı Spiral Toys, 2.2 milyon çocuğun ses kayıtlarının ve 820.000’den fazla kullanıcının kullandığı hesap bilgilerinin çalınmasına neden oldu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>