İnternet balonları Kenya’da hizmete başlıyor

0

İnternet balonları

Google’ın Project Loon adıyla duyurduğu internet balonları, Kenya’da hizmete başlıyor. İnternet balonları, milyonlarca kişiye 4G bağlantısı sağlayacak.

İnternet balonları: Project Loon

Google, 2011 yılında kırsal bölgelere internet hizmeti sağlamak için Project Loon isimli bir proje başlatmıştı. Bu balonlar, yıllar süren testlerin ardından ABD’nin önde gelen operatörlerinden AT&T ile iş birliği kurularak, Marina kasırgasının yaşandığı Porto Riko’da acil internet hizmeti sağlamak için kullanılmıştı.

Şimdiye kadar test ve yardım amaçlı yürütülen bu projede, Kenya’nın en büyük üçüncü operatörü olan Telekom Kenya ile anlaşma yapılarak, ilk ticari adım atılmış oldu. Project Loon ile internet erişimi olmayan kırsaldaki milyonlarca Kenya vatandaşına internet hizmeti sağlanacak.

45 milyon nüfuslu ülkede, şehirlerde 4G bağlantısı bulunsa da kırsaldaki milyonlarca insan 4G hizmetine erişemiyor. Deniz seviyesinden 18 km yüksekte konuşlanacak olan balonlar, üzerindeki antenler ve vericiler ile vatandaşlara internet erişimi sağlayacak.

Google’ın şu an için bu sektördeki en büyük rakibi ise Space X şirketi. Google, internet balonları ile kırsal bölgelerde internet hizmeti sağlarken, Space X bunu uydular ile deniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>