İnternet bankacılığında dengeler değişiyor

0

İngiltere’deki British Bankers Association (BBA) tarafından yapılan araştırma ilginç bir sonucu ortaya çıkardı. Buna göre, bilgisayar üzerinden internet bankacılığı kullanımı geçen yıl ilk defa düşmeye başladı. 2014’de, PC’ler üzerinden günde 4,4 milyon adet bankacılık işlemi gerçekleşirken 2015’te bu rakam 4,3 milyon adede düştü.

İnternet bankacılığında PC’lerin yerini ise mobil cihazlar ve mobil bankacılık uygulamaları almaya başladı. 2014’te mobil cihazlardan günde 7 milyon login işlemi gerçekleşirken 2015’te bu rakam 11 milyon adede yükseldi. 2015’te kullanıcılar toplamda 4 milyar kez mobil bankacılık uygulamalarını kullandılar.

Ancak yine de kullanıcıların hala PC’yi tercih ettiği durumlar da var. Özellikle ödeme gönderme durumunda, kullanıcıların cep telefonu yerine PC’yi tercih ettiği dikkat çekiyor. 2015 yılında İngiltere de PC’ler üzerinden girilen banka uygulamalarında 417 milyon adet EFT ve Havale işlemi gerçekleştirilmiş. Mobil uygulamalarda ise bu rakam 347 milyon adet.

Özellikle de yeni bir kişiye ödeme gönderilecekse, PC üzerinden klavye ile bilgi ve adres girişi daha kolay olduğundan, kullanıcıların web sitesi üzerinden giriş yapmayı tercih ettiği ortaya çıkıyor. Öte yandan mobil uygulama üzerinden para gönderme alışkanlığının da hızla arttığı dikkat çekiyor. 2017’de mobil uygulamalardan para gönderme oranı %54 artarken PC’ler üzerinden para gönderme işlemleri sadece %2 oranında artmış. Dolayısıyla 2016’da bu rakamın PC’ler için düşüşe geçmesi de bekleniyor. Diğer bir deyişle internet bankacılığında artık yıldız, mobil cihazlar.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>