İnternet hızı tüm dünyada düşüyor

0

İnternet hızı

‘Evde kal’ hareketi nedeniyle kullanıcıların internet hızında önemli derecede artış yaşandı. Speedtest internet hızı düşüşünü gözler önüne serdi.

Speedtest internet hızı verileri

Koronavirüs nedeniyle kullanıcıların evlerinde kalmaları, normal şartların çok daha üstünde kullanıcının internete yüklenmesine neden oldu. Bu da internet altyapısında olumsuzluklara neden açtı.

Hatta Avrupa Birliği Komisyonu, birçok platforma yayın kalitelerini düşürmelerine yönelik çağrıda bulundu. Speedtest tarafından yapılan araştırma ise internet hızlarında yaşanan bu düşüşü ortaya koydu. Speedtest’in yaptığı araştırma, Avrupa ve Amerika ülkelerinde hem Wi-Fi hem de hücresel ağda internet hızlarında düşüş yaşandığını gösteriyor.

Kanada, Meksika ve ABD’yi ele alan veriler, hem hücresel ağda hem de Wi-Fi ağında hız düşüklüğü yaşandığını gösteriyor.

Benzer bir tablo Fransa, Almanya, İtalya gibi ülkelerin yer aldığı Avrupa’da da görülüyor. Rapora göre en ilginç olan ise hücresel ağdaki internet hızında Hollanda’nın bu dönemde artış yaşanması. Koronavirüs salgını döneminde, Hollanda dışında internet hızında yükseliş yaşayan ülke bulunmuyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>