Internet Nesneleri için Türkçe ve ücretsiz kaynak

0

İnternet Nesneleri hızla günlük yaşamın parçası olurken, bu konuda uygulama geliştirmek, kendini eğitmek isteyenler için kaynak bulmak da önem kazanıyor.

Ücretsiz ekitap

Mehmet Ali Sıcak ve Uğur Gelişken tarafından ARDICH firmasının geliştirdiği IoT-Ignite platformu hakkında ücretsiz hazırlanan Türkçe ekitap, bu konuda kaynak arayanların ihtiyacını karşılıyor.

ARDICH (https://www.ardictech. com/tr/) firması bu platform ile Internet of Things yani Nesnelerin İnterneti projelerinin kolay bir şekilde geliştirilmesini ve ticari olarak dağıtımının yapılmasını hedefliyor.

IoT-Ignite ile IoT uygulamaları geliştirmek için Android yüklü telefonlar ile gelen sensörler kullanılıyor ve böylece maaliyetlerin düşürülmesi sağlanıyor.

Ayrıca Cisco firmasının Fog Computing olarak lisansladığı Edge Computing işlemi, ki bu yöntemde Cloud hizmetleri ağın kenarına kadar uzatmaktadır, bunun en büyük avantajı son kullanıcılara yakın
ve geniş coğrafi alana yayılan IoT uygulamaları geliştirmeyi sağlamasıdır. Önemli bir not olarak, Cisco’nun bu gibi çalışmalara başlamadan önce ARDICH firması IoT-Ignite ile Fog Computing işlemlerini yapmaya başlamıştı. 

Kitap IoT-Ignite üzerine olsa bile IoT hakkında birçok temel kavram hakkında da bilgi veriyor ve ülkemizin ilk ve tek disiplinli konu anlatımına sahip olan IoT kitabı olarak konumlanıyor. Kitap, özellikle IoT kavramı ve aşağıda verilen kavramlar hakkında ayırıcı bilgiler veriyor:

1-Machine to Machine (M2M)
2-Industrial Internet of Things (IIoT)
3-Web of Things (WoT)
4-Internet of Everything(IoE)
5-Industry 4.0

Kitaba bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.