İnternet özgürlüğü bazılarını korkutuyor

0

Geçtiğimiz dönemde Twitter, YouTube ve hatta Facebook üzerinden paylaşılan bir takım hükümet karşıtı içerikler sebebiyle gerçekleştirilen sansür sonrasında gözler ülkemize döndürülmüş, Türkiye’nin web özgürlüğü tartışmaya açılmıştı. Şimdi ise benzeri bir çalkantı Rusya’da yaşanıyor. Rusya devlet başkanı Vladimir Putin, her bir Rus internet kullanıcısını takip etmek istiyor.

Putin geçtiğimiz günlerde imzaladığı bir yasa teklifi ile birlikte ülkesinde de hizmet veren yabancı web bazlı şirketlerin, Rusya’daki internet kullanıcılarını kayıt almasını kararlaştırdı. Yasaya göre Facebook ve Twitter gibi mecralar, Rus internet kullanıcılarının her türlü işlemini kayıt altına alacak ve bu verileri Rus hükümetinin talebi ihtimaline karşın saklayacak!

Rusya’da, aynen ülkemizde olduğu gibi yozlaşma ve yolsuzluğa karşı çıkan seslerin internet üzerinden kısılması çalışmaları güçlendikçe, halk daha çok sanal karşı çıkışlar yapıyor. Halkın sesi olarak görülen bir Facebook grubuna yapılan engellemeler sonrasında, kısa süre içinde onlarca hatta yüzlerce benzeri sayfa açılıyor.

Benzeri bir çalışma ise Pakistan’da gerçekleşiyor. Pakistan geçtiğimiz yılda binlerce farklı içeriğin Twitter üzerinden kaldırılması için defalarca başvuruda bulunmuş. Sansürün bir diğer adresi de pek çok ABD’li markayı otomatikman bloklayan Çin!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>