İnternet tarayıcıları uzantılar konusunda bir araya geldi

0

internet tarayıcıları uzantılar

Dünya devi internet tarayıcıları uzantılar konusunda bir araya geldi. Tarayıcılar, bu konuda ortak bir vizyon belirlemek istiyor.

İnternet tarayıcıları uzantılar konusunda işbirliği yapacak

Apple, Google, Microsoft ve Mozilla ortak bir tarayıcı uzantısı platformu geliştirmek için bir araya geldi. Bu platformla uzantılar konusunda standart bir çalışma yapılabilecek.

Yeni oluşturulan WebExtensions Topluluk Grubu, uzantı imzalama veya teslim etmeyi belirlemeyi, standartlaştırmayı veya koordine etmeyi planlıyor.

Diğer büyük tarayıcılar Chromium motorunu kullanırken, özellikle Safari, Apple’ın geçen yıl WWDC’de geliştiriciler için yeni taşıma araçları yayınlamasıyla eklenti ekosistemini genişletmeye çalıştı.

Şimdi ideal olarak performansı artıracak ve kötü amaçlı uzantıları uzak tutacak bir özellik üzerinde Chrome, Edge ve Firefox’un arkasındaki ekiplerle birlikte çalışıyor. WebExtensions Grubu, yapacağı ilk taslak şartname çalışmalarının ardından başkalarının katılmasını sağlayacağı taslak üzerinde çalışmalara başlayacak. Yani WebExtensions Grubu’nun sadece bu devlerle sınırlı olmayacağını, diğer tarayıcıların da gruba katılacağını söyleyebiliriz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>