İnternet üzerinden dolandırılanlar paralarını kurtaramıyor

0

Pek çok finans kuruluşu siber suçlar sonucu kaybedilen paraları telafi edeceklerini açıklasa da araştırmalar bunun doğru olmadığı yönünde işaretler taşıyor.

Son olarak Kaspersky Lab ve B2B International tarafından yapılan bir ankette katılımcıların sadece yüzde 68’i parasının tamamını alabildiğini açıklamış.

Buna karşın yüzde 26 bir kısmını geri alabilirken, yüzde 6’sı ise parasının küçük bir kısmını dâhi kurtaramamış.

Anket, aynı zamanda kullanıcı başına kaybın miktarını da ortaya koyuyor. Buna göre siber suçlular tarafından çalınan para ortalama 345 dolar seviyesinde. Anket katılımcılarının yüzde 17’si ise 1000 doların üzerinde bir kayıp yaşadığını belirtmiş.

Dolandırıcılıkta kadercilik

Anket sonuçlarına göre katılımcıların yüzde 27’si para kaybıyla sonuçlanan çevrimiçi suçların nadir olduğuna ve kendi başlarına gelmeyeceğine inanıyor. Bununla birlikte yüzde 28’lik bir kesim ise siber saldırı hedefi olmaktan korktuğunu açıklamış. Belki de daha önemlisi, istatistiklerin kullanıcıların yüzde 33’ünün geçtiğimiz yıl en az bir kez siber tehditle karşılaştığını göstermesi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>