İnternetin korkutucu geleceği ve siber güvenlik

0

İnternetin geleceği

Kuantum hesaplama, yapay zeka ve akıllı şehirler dahil olmak üzere yenilikler genel bir fayda sağlayabilir. Ancak bilgisayar korsanları da bunlardan yararlanmaya çalışacak.

Cisco Talos’ta güvenlik araştırması teknik lideri Martin Lee, “Ufukta görebileceğiniz bazı şeyler var; özellikle kuantum hesaplamanın mevcut şifreleme algoritmalarını kırabilmesi… 20 yıl önce tamamen uygun bir şifreleme anahtarı uzunluğu artık uygun değil” diyor.

ABD Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı (CISA), ağların kuantum bilişim tarafından desteklenen, özellikle kritik ulusal altyapıyı destekleyen  siber saldırılardan korunmasına yardımcı olmak için şimdi harekete geçilmesi gerektiği konusunda uyarılarda bulunmuştu. Ancak kuantum bilişim tarafından desteklenen yıkıcı siber saldırılar geleceğin önemli bir siber güvenlik tehdidi olsa da, kuantum bilgisayarların kendileri bilgisayar korsanlarının kazançlı bir hedefi olabilir.

Ancak kuantum bilişim, siber suçluların yararlanmak isteyeceği yeni gelişen tek teknoloji değil: yapay zeka (AI) ve makine öğrenimindeki (ML) gelişmeleri de kullanmalarını bekleyebiliriz .

Kuantum hesaplama gibi, AI ve ML , robotik ve sürücüsüz arabalar, konuşma ve dil tanıma, sağlık hizmetleri ve daha fazlası dahil olmak üzere bir dizi alanda yenilikleri güçlendirmeye hazır görünüyor. Araştırma şefi Mikko Hyppönen, “Kötü amaçlı yazılım kampanyaları, fidye yazılım operasyonları ve kimlik avı kampanyalarının makine öğrenimi çerçeveleri tarafından tamamen otomatik olarak yürütüldüğünü görmeye başlayacağız. Henüz yapılmadı, ancak yapılması hiç de zor olmayacaktı” diyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>