İnternetin yarısı Instagram kullanıyor

0

Instagram hakkında son dönemde gözden düştüğü, popülaritesini kaybettiği, Snapchat karşısında pasif kaldığı gibi pek çok söylem duyduk. Hatta iş, bazı yayınlarda Facebook’un bu şirketi milyarlarca dolara satın alarak “kazıklandığını” ima etmeye kadar gitti. Oysa gelir modeli bir yana, sahip olduğu kullanıcı kitlesi bile Instagram’ı sosyal medyanın kare ası içine dahil etmeye yetecek düzeyde.

Global Web Index’in yaptığı araştırma, fotoğraf paylaşım ağının kullanıcı kitlesi açısından önemli bir kilometre taşını geride bıraktığını gösteriyor. Bu istatistiğe göre Çin’i hariç tutarsak, fotoğraf paylaşım ağı sadece bir çeyrekte yakaladığı muazzam ivme ile kullanıcı kitlesini tüm internetin yarısını kapsayacak şekilde büyüttü. Yılın ilk aylarından bu yana kullanıcı tabanı hızla genişleyen Instagram, Çin hariç dünya genelinde internet kullanıcıları arasında yayılımını 2015 son çeyreğe göre yüzde 10 artırdı.

Instagram kullanıcı kitlesini ikiye katladı

Sadece üç yıl geriye gittiğimizde ise, tüm internetin henüz beşte bir oranında bile Instagram ile tanışmadığını görüyoruz: 2013 ikinci çeyreğinde Instagram’in internet kullanıcıları arasında payı yüzde 17 seviyesindeydi. Yılın ilk aylarında değişen logo, fotoğraf paylaşım ağının popülaritesine olumlu etki yapmış görünüyor.

Instagram kullanıcı kitlesi

Elbette şirketin son dönemde attığı tek önemli adım logoyu değiştirmekle sınırlı değil; son birkaç ay içinde kapsamlı bir tasarım değişikliği yaptı, bilgisayarlardan girilen web arayüzünü canlandırdı, fotoğraf akışını tıpkı Facebook gibi bir algoritmaya bağladı ve hatta mobil cihazlarda birden fazla hesapla giriş yapma imkanı tanımaya başladı. Hızla artan kullanıcı kitlesi, bu adımların hedefi tam isabetle vurduğunu gösteriyor. Dileriz bir sonraki atılım, web tarayıcısı üzerinden fotoğraf yükleme desteği olur. Bilgisayarlardan fotoğraf yükleyebilir hale geldiğimizde, sosyal ağın daha da genişleyeceğini öngörmek zor değil.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>