İnternette Çin ve Rusya’nın gücü artıyor

0

dijital reklam

Amerika her ne kadar online medya ve eğlence sektöründe 1 numara olarak yoluna devam etse de, Çin, Hindistan, Rusya ve Meksika gibi ülkeler de bu konuda elini güçlendirmeye başlayan ülkeler arasına katılıyor. Ernst&Young’ın raporuna göre internet penetrasyon oranı bu isimler sayesinde yükselişe geçecek. 2016’da 2 milyar genişbant bağlantısı ve 2014 ile 2018 arasındaki dönemde iki katı akıllı telefon satışı da öngörülüyor.

Çin güçlenmekte olan online medya pazarında tam tamına 500 milyon kablosuz genişbant bağlantısına sahip olacak (2016) diyen araştırma, işin çok daha ileri seviyelere taşınacağını da belirtiyor. Örneğin Facebook ve Google gibi iki ABD devi bu ülkede sınırlı kullanımda ya da yasaklı. Bu da yerel markalar için muazzam bir yükseliş fırsatı sunuyor.

Bir diğer yandan Hindistan da online medya şirketlerinin sınırlı akıllı telefon ve genişbant penetrasyonu yüzünden sıkıntı çektiği biliniyor. Ernst&Young’a göre yakın dönemde diğer gelişmekte olan pazarlara oranla, bu gibi sebepler yüzünden Hindistan bu alanda kolay kolay güçlenemeyecek.

Rusya ise hem genişbant hizmetleri hem de akıllı telefonlar penetrasyon oranlarıyla dikkat çekerken, Çin’de olduğu gibi bazı engellemeler ile öne çıkıyor. Ancak bu durum ülkenin pazardaki imajına zarar verebiliyor.

Son olarak Meksika, dolandırıcılık gibi sebepler ile bu alanda bocalıyor. Medya ve eğlence markalarının bu nedenle daha yüksek risk taşıdığını belirten Ernst&Young’ın raporu, buna rağmen ülkedeki kişi başına düşen harcama oranının 11 bin doları bulduğunu ekliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>