İnternette ırkçılığa karşı telif hakkı koruması devreye girecek

0

Sosyal medya servisleri ve diğer inetrnet olanakları uzun zamandır İŞİD gibi radikal örgütlerin propagandalarına alet oluyor. Örgüt militanları Twitter üzerindeki hesaplarından yaptıkları katliamlara dair görüntüleri çok kolayca yayınlayabiliyor hatta kendilerine taraftar ve militan toplamak için yine sosyal medya hesaplarını kullanabiliyorlar.

ABD ve Avrupa’daki liderler ise radikal grupların interneti bu kadar kolayca kullanabilmesinin önüne geçmek için neler yapılabileceğini uzun süredir tartışıyor. Şimdi ise Facebook ve Google’ın, kendi servisleri üzerindeki bu tür ırkçı/radikal söylemlere sahip örgütleri tespit edip yayınladıkları içerikleri silmek için, telif hakkı koruma araçlarını devreye sokma planları yaptıkları anlaşıldı.

İki dev şirket de planın detayları hakkında bilgi vermiyorlar ancak telif hakkı olan bir içeriğin YouTube üzerinde veya Facebook’ta yayınlanması halinde bunu tespit ederek içeriği yayından kaldıran algoritmanın aynı zamanda ırkçı/radikal örgütlerin yayınlarını tespit etmek için kullanılmaya başlanacağı tahmin ediliyor.

Burada, algoritmanın ırkçılığın sınırının nerede başlayacağını, hangi içeriklerin yayından kaldırılacağını nasıl belirleyeceği şimdilik net değil. Bu konuda iki şirket içinde de önemli tartışmaların yaşandığı biliniyor. Aynı zamanda, bazı içeriklerin sahiplerinin, yayından kaldırılan içerikler için şirketleri dava edebileceği de göz ardı edilmiyor. İçeriklerin tespitinde çok geniş bir tanım ele alınacak olursa, toplumda iki şirkete dair sansürcülük suçlamalarının da yükselmesi zor değil, dolayısıyla, Google ve Facebook şu anda bıçak kenarı bir alanda sorunu çözmek için çalışma yapıyor.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>