İnternetten elektrik tedarikçisi değiştirme limiti düştü

0

elektrik-651136070-640x360

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından düzenlenen ‘serbest tüketici limitleri’, belirlenen sınırın her yıl giderek düşmesi ve ev kullanıcılarını da içeren tüm abone gruplarının kapsama dahil edilmesiyle birlikte Türkiye’de yaklaşık 6 milyon elektrik tüketicisini yakından ilgilendirir hale geldi. EPDK’nın 2016 yılı düzenlemesine göre 3 bin 600 kWh seviyesine düşürülen limit ise aylık yaklaşık 120TL’ye denk geliyor ve özellikle de toplam tüketicilerin yüzde 81’ini oluşturan mesken grubuna hitap ediyor.

Türkiye’nin ilk elektrik tarifeleri karşılaştırma ve tedarikçi değiştirme internet sitesi EnCazip tedarikçiler arasındaki rekabeti arttırarak tüketicilere daha cazip koşullarla elektrik tedarik edilmesini ve rekabetten en büyük faydayı yine tüketicinin sağlamasını hedefliyor. Hizmetten faydalanan elektrik tüketim alışkanlıklarına göre yüzde 20’ye kadar tasarruf elde edebiliyor.

“Hedefimiz rekabeti arttırmak”

Türkiye’deki elektrik piyasasının gelişimini değerlendiren EnCazip Yönetici Ortağı Onur Orakçıoğlu, “EnCazip olarak hedefimiz yalnızca tüketicilere en ucuz elektrik tarifesini bulmak değil, aynı zamanda sektördeki rekabetin tüketici lehine gelişmesini de sağlamak. Bunu bir anlamda rekabeti arttırarak yapıyoruz. Unutmamak gerekir ki rekabetin yoğun olduğu piyasalarda fiyatlar düşüş gösterirken hizmet kalitesi de bir o kadar yükselmektedir.” dedi.

“Elektrik tedarikçisi değiştirmenin en kolay yolu”

EnCazip, tüketicilere doğru bilgi ve altyapıyı sağlayarak, en cazip elektrik tarifelerini kolayca bulabilmelerine olanak tanıyor. İnternet sitesi, tedarikçi değişimi sürecinde birim fiyatları, aylık fatura tutarı, sözleşme süresi, indirim oranı ve teminat bilgisi gibi tüketicilerin dikkat etmesi gerekenleri de teknolojik altyapısı ile açık bir şekilde gösteriyor. Elektrik tedarikçilerinin de tüketicilere daha iyi hizmeti, daha cazip fiyatlarla sağlamaları için ortam sağlıyor.

EnCazip Yönetici Ortağı Çağada Kırım, EnCazip’in farkını şu şekilde vurguluyor: “Tüketicilere en çok istedikleri şeyi, tasarrufu sağlıyoruz. EnCazip ile tüketiciler kendilerine verilen haklardan en doğru şekilde yararlanabiliyor. Elektrik tedarikçisi değiştirmek Türk tüketicisi için çok yeni bir kavram, ancak EnCazip sayesinde tüketiciler için hızlıca en cazip tedarikçiyi bulup yıllık iki fatura tutarına kadar tasarruf etmek çok kolay bir hale geldi. Bu işin en büyük kazananı tüketicilerdir.” dedi.

20 ülkenin tecrübesi Türkiye’de!

Çağada Kırım ve Onur Orakçıoğlu tarafından kurulan ve ilk tedarikçi değişikliği 2013 yılının Kasım ayında yapılan EnCazip, uluslararası pazarlardaki deneyimleri Türkiye’ye taşımak adına 2015 yılında İngiltere merkezli Vivamet ile bir ortaklık anlaşması imzaladı. Hissedarları arasında Lord George Milford Haven, Andrew Salmon ve Vip Amin’in olduğu Vivamet’in 3 kıtaya yayılan 20 ülkede karşılaştırma siteleri yatırımları bulunuyor. Yatırımcı şirket, İngiltere’deki enerji tedarikçisi değişikliklerinde yüzde 42’lik pazar payına sahip olan ve her yıl 1,5 milyonun üzerinde tüketicinin elektrik tedarikçisi değiştirmesine olanak tanıyan İngiltere’nin ilk ve en büyük elektrik tedarikçisi karşılaştırma internet sitesi uSwitch’in de kurucusu. Şirketin diğer yatırımları arasında ise Avrupa’nın en büyük karşılaştırma sitesi olan Kelkoo, İspanya’nın en büyük tüketici fiyatları karşılaştırma sitelerinden Kelisto.es ve Brezilya’nın en büyük karşılaştırma sitesi MoneyGuru gibi şirketler yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>