İnternetten vergi ödeme rakamlarında son durum ne?

0

Ödeme sistemlerinin mobiliteye kayması ve bankaların sunmuş olduğu internetten ödeme hizmetlerinde güvenliğin üst seviyelere taşınması, kullanıcıları internetten alışverişe ve ödemeye yöneltti. BKM‘nin açıkladığı son verilere göre; internetten vergi ödeme işlemlerinde de artış söz konusu.

BKM, 2016 yılı Temmuz ayı verilerini açıkladı. Bu verilere göre kamu ve vergi ödemelerinin yarısı internetten yapıldı.

BKM (Bankalararası Kart Merkezi)’nin açıkladığı verilere göre; temmuz ayı sonunda Türkiye’de 57,8 milyon adet kredi kartı113,1 milyon adet banka kartı olmak üzere toplam 170,9 milyon adet kart kullanılıyor.

Temmuz ayında 48,5 milyar TL’lik kartlı ödeme gerçekleşti. Kartlı ödemeler geçen yılın aynı dönemine göre %5 arttı.

Banka kartları ve kredi kartları ile temmuz ayında toplam 48,5 milyar TL’lik ödeme yapıldı. Bu tutarın 44,1 milyar TL’si kredi kartları ile yapılırken 4,4 milyar TL’sinde banka kartları kullanıldı.

Önceki yılın aynı dönemine göre büyüme oranı banka kartı ile ödemelerde %31, kredi kartı ile ödemelerde ise %2 oldu.

1

Motorlu Taşıtlar Vergisi internetten taksitle ödendi

Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin (MTV) ikinci taksitlerinin ödendiği temmuz ayında, bu ödemeleri kapsayan “Kamu-Vergi Ödemeleri” sektöründe kredi kartlarıyla 2,1 milyar TL’lik ödeme yapıldı. 2,1 milyar TL’lik bu tutar; kamu ve vergi ödemelerinin kredi kartları ile yapılan ödemelerinin %5’ini oluşturduğunu, dolayısıyla kullanıcıların kredi kartlarını bütçelerini etkin yönetebilmek için vergi gibi zorunlu ödemelerde kullandığı bir ödeme aracı olarak konumlandırdığını gösteriyor.

2

Vergi ödemelerinin yarısı internetten yapıldı

İnternetten yapılan kartlı ödemeler incelendiğinde ise kamu ve vergi ödemelerinin %53’ünün internetten yapıldığı görülüyor. 1,1 milyar TL’lik ödeme tutarı ile “Kamu-Vergi Ödemeleri” sektörü, temmuz ayında internetten en fazla ödeme yapılan sektör oldu.

3

Kredi kartı ile yapılan vergi ödemelerinin %54’ünde taksit tercih edildi

Kredi kartları ile yapılan kamu ve vergi ödemelerinde ortalama tutar 409 TL olurken 2,1 milyar TL’lik ödemenin %54’ünde yani 1,1 milyar TL’lik bölümünde kart sahipleri taksit avantajından faydalandı.

4

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>