Inventram’dan giyilebilir artırılmış gerçeklik teknolojisi üreten Augmency’ye dev yatırım

0

Koç Holding’in girişim sermayesi yatırımlarını yöneten İnventram, giyilebilir artırılmış gerçeklik alanında yerli donanım ve yazılım ürünleri sunan Augmency‘ye yatırım yaptı.

Augmency’e yapılan yatırımın ve geliştirdiği teknolojilerin anlatıldığı basın toplantısı Koç Holding Turizm, Gıda ve Perakende Grubu Başkanı Tamer Haşimoğlu, İnventram Genel Müdürü Cem Soysal, Augmency Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hakan Ürey’in katılımıyla gerçekleşti.

Tamer Haşimoğlu: İnventram’ın hacmini büyütmeye karar verdik

Toplantıda konuşma yapan Koç Holding Turizm, Gıda ve Perakende Grubu Başkanı Tamer Haşimoğlu, “İnventram’ın ülkemizin teknoloji ihracatçısı olma hedefinde de önemli bir rol üstleneceğine inanıyoruz. Bu hedefimize daha emin adımlarla ilerlemek ve yüksek teknoloji yatırımlarında global olarak daha fazla söz sahibi olmak için İnventram’ın hacmini büyütmeye karar verdik. İnventram, bundan sonra da Koç Holding’in girişim sermayesi yatırımlarını daha güçlü bir şekilde yönetmeye devam edecek” dedi.

İnventram’da tek amaçlarının ülkemizin değerli girişimcilerine, bilim insanlarına, doğru imkanlar, doğru organizasyon ve akıllı sermaye desteği sağlayarak bu girişimlerin küresel ölçekte çığır açacak işlere dönüşmesi olduğunu dile getiren Haşimoğlu; bir anlamda bilim ve teknoloji dünyasıyla iş dünyası arasında köprü görevi üstlendiklerini ifade etti. Koç Holding ile birlikte yaklaşık 25 milyon dolarlık yaptırım yaptıklarını söyleyen Grup Başkanı, 5 yıl içinde bu rakamı ciddi bir şekilde yükseltmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

Toplantıya konu olan Augmency’nin giyilebilir artırılmış gerçeklik alanında yerli donanım ve yazılım ürünleri sunduğunu belirten Haşimoğlu, “Augmency’nin sunduğu uzaktan destek için giyilebilir artırılmış gerçeklik ürünlerinin 4’üncü Sanayi Devrimi kapsamında gerek üretim gerekse hizmet sektörlerinin dönüşümüne yönelik projelerde önemli rol oynayacağına, şirketlere iş süreçlerinde büyük avantajlar sağlayacağına inanıyoruz.  Bu ürünlerin endüstrinin yanı sıra günlük hayatımızın her evresinde kullanabileceğimiz, hayatımızı kolaylaştıracak eşsiz deneyimler sunabilme potansiyeli olduğunu da görüyoruz” dedi.

İnventram Genel Müdürü Cem Soysal ise bu yatırımdan memnuniyetini dile getirdi. Ayrıca “Sanayi kuruluşlarının iş süreçlerine AR platformları kullanımı dahil edildiğinde, üretkenlik seviyelerinde önemli artışlar kaydediliyor. İşte tam da bu noktada AR pazarının önemi ortaya çıkıyor. Şu an 5 milyar doları aşan, 5 yıl içinde 100 milyar doları aşması beklenen bu pazar bizi çok heyecanlandırıyor.  Dünyada hızla devam eden dijital dönüşümü göz önüne aldığımızda tam anlamıyla bir Endüstri 4.0 çözümü olan Cyclops HMD platformunun birçok sektörde kullanılacağını öngörüyoruz” açıklamasında bulundu.

Operasyon ve üretim verimliliğini ve sürekliliğini sağlayacak bir ürün”

Augmency’nin Koç Üniversitesi’nden çıkan ve 4 uluslararası patente sahip bir spin-off olduğunu söyleyen Augmency Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hakan Ürey, “Geliştirdiğimiz Cyclops HMD donanım ve Augmented Remote Assistance (ARA) ismini verdiğimiz yazılım ürünleri ile farklı sektörlere yeni nesil artırılmış gerçeklik çözümleri geliştiriyoruz. Global AR pazarına giriş yaptığımız optik, elektronik ve endüstriyel tasarımının yanı sıra kullanıcı ara yüzü ile de özgün bir ürün olan Cyclops HMD, tamamen yerli bir ürün olması ile öne çıkıyor. Ayrıca Augmency bünyesinde geliştirdiğimiz uzaktan destek yazılımı ARA ile de yazılım çözümlerinde fark yaratıyoruz” dedi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>