IOT cihazları, bu yıl dünyanın nüfusunu aşacak

0

Gartner, nesnelerin interneti için yaptığı tahminlerde güncellemeye gitti. Yeni paylaşılan rapora göre 2020 yılına kadar dünyada 20.4 milyar IoT cihazının kullanıma sunulması bekleniyor.

Televizyonlar, buzdolabı ve güvenlik kameraları gibi çok geniş bir alanda yer alan IoT, bu yıl yüzde 31 oranında artış yaşayacak. Bu artış ile birlikte 8.4 milyar cihaza ulaşılması beklenirken, bu beklentilerin gerçekleşmesi halinde IoT dünya toplam nüfusunun yaklaşık bir milyarda fazlasına ulaşması söz konusu olacak. 2016 yılında 6.38 milyar cihaza ulaşılırken, dünyanın nüfusu geçilememişti. Fakat 2017 yılı sonunda bu barajın aşılmasın kesin gözüyle bakılıyor.

Harcamalar Artacak

Raporda, IoT alanı için yapılan artışlara da değinen Gartner, rakamların da artacağını öngörüyor. Verilere göre IoT cihazları ve hizmetleri için yapılan harcamalar 2017’de 2 trilyon dolara kadar çıkabilecek. 2020’de harcamalar 2.9 trilyon dolara ulaşacak.

Üstelik kullanım alanları giderek genişleyen nesnelerin internetinde, ileri teknolojiye sahip ülkelerde oranlar ve rakamlar çok daha yüksek. Sadece Çin, Kuzey Amerika ve Batı Avrupa ülkelerinin kapsam alındığı bir araştırmada tüm cihazların yüzde 67’sinin IoT’a ait olduğu ortaya çıkarıldı.

Nesnelerin internetinde gelecek yıllar için öngörülen artışlar (Milyon üzerinden)

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>