IoT protokolleri hakkında bilinmesi gereken 5 şey

0

IoT protokolleri

IoT Analytics, “IoT İletişim Protokollerini Benimseme Raporu 2022” başlıklı 110 sayfalık bir rapor yayınladı. Rapor, akıllı operasyonlar ve bağlantılı ürünler bağlamında IoT iletişim protokollerinin kullanımını detaylandırıyor.

IoT protokolleri üzerine yapılan en son araştırma , IoT için amaca yönelik protokollerin artan popülaritesini göstermektedir. 2022’de “kullanım kolaylığı” ve “güvenilirlik” en önemli protokol gereksinimleri listesinin başında geliyor.

IoT Analytics CEO’su Knud Lasse Lueth: “Artık bir değil, çok sayıda IoT protokol standardı olacağı iyi anlaşılmış durumda. Araştırmamız, ortamın yavaş ama istikrarlı bir şekilde MQTT veya OPC-UA gibi daha modern protokollere doğru kaydığını gösteriyor, ancak bu protokollerin manzaraya hakim olması uzun zaman alacak” diyor.

Şu anda 12,2 milyar aktif küresel IoT bağlantısı var. IoT’nin gücü burada yatıyor. Birbirine bağlı sayısız cihaz birbiriyle iletişim kurar ve anlamlı veriler üretir. Ancak cihazların iletişim kurması için bağlı olmak yeterli değildir. Aynı “dili” konuşmaları gerekir. IoT protokollerinin devreye girdiği yer burasıdır. Raporda vurgulanan ana başlıklar ise şu şekilde oldu:

Her şeye uyan tek bir IoT protokolü yoktur.

♦ IoT için özel olarak hazırlanmış protokollerin benimsenmesinde artış görülüyor.

♦ Yazılım, IoT bağlantısını yönetmek için daha önemli hale geliyor.

♦ Yeni bir protokol seçerken “kullanım kolaylığı” ve “güvenilirlik” çok önemlidir.

♦ IoT protokolleri için karar verme, çok paydaşlı bir çalışma haline geldi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>