IoT sektörü blockchain’e öncelik veriyor

0

IoT sektörü blockchain

Yeni Omdia raporu, kullanım kolaylığının bir engel olmaya devam etmesine rağmen işletmelerin giderek artan bir şekilde blok zincirine yöneldiğini tespit etti.

Blockchain teknolojisi, IoT endüstrisinde giderek daha önemli bir rol üstleniyor. Blockchain’in IoT’deki Rolü adlı yeni bir Omdia raporuna göre, işletmelerin yüzde 40’ı, blockchain’i IoT kurulumlarının “gelecek için bir önceliği” olarak tanımlıyor.

Bununla birlikte, teknolojinin IoT sektöründe geniş ölçekli dağıtım görmeden önce daha fazla geliştirilmesi ve iyileştirilmesi gerekiyor. Omdia IoT baş analisti raporun yazarı John Canali: “Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine artan odaklanmayla birlikte, kuruluşlar tedarik zincirlerini daha iyi denetlemelerine ve sorgulamalarına yardımcı olacak araçlar arıyor. Blockchain’in sağlayabileceği güvenlik, değişmezlik ve şeffaflık ile birleşen IoT çözümlerinin bağlanabilirliği çok çekici. Sınırlayıcı faktör ise blockchain teknolojisinin karmaşıklığı” dedi.

Bu karmaşıklığın bir sonucu olarak Canali, şirketlerin teknolojiden etkili bir şekilde yararlanmayı beklemeden önce teknoloji konusunda dahili uzmanlık geliştirmeleri gerektiğini söylüyor. Bu engele rağmen rapor, blok zincirin gelişimi ve IoT sektöründeki potansiyel rolü konusunda genel olarak iyimser.

Canali: “Blockchain çok hızlı bir şekilde gelişiyor ve teknolojideki verimsizlikleri ele alıyor. Örneğin, kısa bir süre içinde paydaşlar, blok zincirlerinde madencilik yapmak için kullanılan büyük miktardaki enerjiyle ilgili sorunları ele aldı. Omdia, bu ilerlemenin devam edeceğine ve teknolojinin IoT’de daha geniş uygulama alanı görmesine izin vereceğine inanıyor” dedi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.