IoT sistemi bozulunca hayvanlar açlıktan ölüyordu

0

Hayatımıza hızla giren ve günlük yaşamımızı işgal etmeye hazırlanan internet cihazları (IoT) aynı zamanda önemli tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Internete bağlı olarak çalışan otomatik hayvan besleme makineleri üreten Petnet’in sunucularında yaşanan bir sorun nedeniyle, cihazlar çalışamaz hale gelince hayvanlar aç kalma tehlikesi yaşadı.

İngiltere’de hizmet gösteren Petnet, gün boyu çalışan veya tatile çıkan hayvan sahipleri için, otomatik beslenme ve su makineleri üretiyor. Cihazlar internet üzerinden yönetilebildiği gibi, yine sunucu üzerinden planlanmış saatlere göre de su ve mama verme yetenekleri bulunuyor. Ancak sunucular bozulunca hayvan sahiplerinin artık manuel olarak mama ve su vermesi gerekiyor.

IoT cihazları yeterince güvenli mi?

Kullanıcıların bir çoğu ise internet üzerinden duruma isyan ederken, tek işi su ve mama vermek olan 150 dolarlık cihazın çalışmıyor olmasını rezalet olarak tanımladılar. Öte yandan, IoT cihazların sağlıklı çalışmasının ne kadar önemli olduğu da bu örnekle beraber tekrar gündeme geldi. Bebekleri, yaşlıları, ev hayvanlarını kontrol etmek amacıyla üretilen cihazlar, ciddi sağlık sorunları olan hastaların sağlık değerlerini gün boyu takip etmek amacıyla kullanılan cihazlarda yaşanabilecek ufak bir sorunun çok ciddi hayati riskler oluşturabileceğini hatırlamak gerekiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>