IoT tehditlerine karşı önlem alınmıyor

0

IoT tehditlerine

Yapılan yeni bir ankete göre, şirketlerin önemli bir çoğunluğunun IoT tehditlerine karşı önlem almadığı sonuuna varıldı. Hatta bir kısmı IoT tehditlerini görmezden geliyor.

IoT tehditlerine karşı ne yapılmalı?

İngiltere merkezli Databarracks şirketinden yapılan bir ankette, kuruluşların sadece yüzde 27’sinin IoT tehditlerine karşı kendini koruyabilecek seviyede olduğu öğrenildi. Durumun daha kötü yanı ise yalnızda yüzde 13’lük kesim IoT tehditlerini büyük bir endişe kaynağı olarak görüyor. Yani sürekli gerçekleşen siber saldırılara rağmen piyasadaki genel durumun şirketlerin güvenlik önlemi almadığı ve bunu bir tehdit olarak görmediği olarak özetleyebiliriz.

Şirketin genel müdürü Peter Groucutt, konyula ilgili olarak, “Endüstri uzmanlarına göre, 2020’de 50 milyarın üzerinde bağlı cihaz olacak. Anlaşılır bir şekilde, üreticiler bu fırsatı kullanmak için yarışıyor, ancak ne yazık ki çoğu bunu temel güvenlik tedbirleri almamak pahasına yapıyor” dedi.

IoT cihazlarının sayısındaki artış göz önüne alındığında, şirketlerin güvenlik protokollerine uyarak oluşabilecek muhtemel zararlarını minimuma indirmesi gerekiyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>